Jak si zařídit dřívější důchod v roce 2018

Důchod

 Kdo z nás by nechtěl přestat pracovat dříve, než je jeho pravidelný odchod do důchodu? České zákony nám dávají možnost takzvané předčasného důchodu. K tomu je však potřeba splnit určité podmínky. Přicházíme s těmi aktuálními pro tento rok a poradíme vám, jak na to.

Ne vždy se však vyplatí

Sama Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že takový předčasný důchod není výhodnou variantou pro každého. Nejzásadnější pro nás je fakt, že předčasný důchodce pobírá nižší starobní důchod již natrvalo. Vždy tak raději ještě předem konzultujte vaši konkrétní situaci na pobočce ČSSZ. A pro koho je takový odchod tedy výhodný? Zejména pro lidi s nízkými výdělky, kteří například ještě k tomu již nemají zaměstnání. Pokud se podíváme na statistiku tak zjistíme, že průměrný důchod byl v ČR 11 828 korun, přičemž průměrný předčasný důchod činil asi 10 548 korun.

Klidně i o pět let dříve na odpočinek

Každý člověk může odejít do starobního důchodu i o pět let dříve. Tedy alespoň teoreticky. Praxe je však taková, že nejdříve v 60 letech, jelikož v tomto roce nejdříve lze důchod pobírat. Nejde tedy o pět let, jelikož odchod do důchodu se ještě k 65 letům nedostal. Pokud je váš věk odchodu do řádného důchodu nižší než 65 let, můžete vám být přiznán dřívější důchod nejvýš o tři roky dříve. Pokud je to vyšší než 63 let, může vám být uznán až o pět let dříve, ne však před dobvršením vašich 60 let. Váš odchod do starobního důchodu i nárok na ten předčasný si lze vypočítat zde.

Výpočty

Jak jistě víte, důchodová matematika není vůbec jednoduchá. Pojďme si ji tedy osvětlit. Jak se počítá, o kolik se vám při předčasném důchodu sníží penze? Samozřejmě odvíjí se to i od tho, jak moc dříve do důchodu jdete. Sazba procentní výměry důchodu se za každých započatých 90 dní před řádným důchodem snižuje:

a)       o 0,9 % v období prvních 360 dní,

b)      o 1,2 % od 361. do 720. dne,

c)       o 1,5 % od 721. dne.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.