Imunita po očkování proti covidu – alespoň rok

Očkování

Nová data odborníků ukazují, že dříve zpochybňovaná délka imunity vůči onemocnění covid-19 po očkování vydrží nejméně jeden rok. Není však vyloučeno, že vydrží i výrazně delší dobu. To ukazují nová data.

Rok možná i déle. Problém mohou být mutace

Například evoluční virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze pro ČTK řekl, že současná data ukazují, že očkování je účinné minimálně na rok, možná však i na výrazně delší dobu. Jediným problémem dle něj mohou být nové mutace, které můžou účinnost vakcíny snižovat. V takových případech by pak bylo nejlepší přeočkovat již očkované upravenou vakcínou, která by byla vůči konkrétní mutaci účinnější.

Přeočkovávání – spíše kvůli mutacím

Stejně se pro ČTK vyjádřil o Michal Křupka z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ten s Jiřím Černým souhlasil a řekl, že osobně si myslí, že pokud bude potřeba hromadné přeočkovávání očkovaných, pak to bude zejména z důvodu pokrýt nové mutace koronavirového onemocnění covid-19. Nemyslí si tedy, že hlavním důvodem přeočkovávání bude slábnoucí účinnost původní vakcíny. Musíme si také uvědomovat to, že u ostatních vakcín je toto naprosto obvyklé. Přeočkovací interval dělává jeden rok, ale i několik let. Například každoročně měnící se vir chřipky, je důvodem, že každý rok se musí vytvářet nová verze očkování proti chřipce.

Strategie na cestě za kolektivní imunitou?

Odborníci se neshodnou, zda bude v Česku dosaženo kolektivní imunity. Například Jiří Černý se obává, že kolektivní imunity nebude dosaženo kvůli vysoké infekčnosti nových mutací. Proti nim by byla nutná proočkovanost někde okolo 90 %. Nyní by tedy dle virologa Černého bylo nejlepší zaměřit se na očkování a přeočkování rizikových skupin – zejména seniorů a nemocných. To zamezí dalšímu umírání na covid-19. Na ten již od počátku pandemie zemřelo více jak 30 tisíc spoluobčanů. Dalším bodem strategie by pak mělo být dosažení vysokého podílu očkovaných mezi mladými. To by zase zamezilo, respektive zpomalilo šíření dalších vln epidemie.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbornici-imunita-po-ockovani-proti-covidu-zrejme-vydrzi-nejmene-rok/2056723
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.