Minimální mzda

Jak se zvýší zaručená mzda v roce 2021

Již jsme vás informovali o tom, že příští rok bude ve znamení zvýšení minimální mzdy. To však není jediné státem předepsané minimum, kterým se musí zaměstnavatelé při odměňování svých zaměstnanců řídit. Naopak většiny případů se týká takzvaná zaručená mzda, která se od minimální mzdy odvíjí. Jak se tedy změní příští rok?

Co je zaručená mzda

Zaručená mzda je minimum pro odměňování zaměstnanců, které dělí vykonávané práce dle jejich náročnosti, odpovědnosti a podobně. Existuje 8 skupin zaručených mezd pro jednotlivé skupiny zaměstnanců. Než začneme srovnávat jednotlivé skupiny a jejich zaručenou mzdu, je nutné dodat, že hodnoty udáváme vzhledem k pracovní době v rozsahu 40 hodin za týden.

První skupina

Do první skupiny patří práce jako jsou: pomocná síla v kuchyni, švadlena drobných úprav, uklízeč/ka, doručovatel/ka zásilek nebo nosič zavazadel. Zaměstnancům v první skupině náleží od ledna 2021 zaručená mzda ve výši 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč za hodinu.

Druhá skupina

Do druhé skupina náleží například kopáči, asfaltéři, pracovníci na lešení do 10 m, sanitáři, pokojské či trafikanti. Těm bude od nového roku náležet minimálně zaručená mzda ve výši 16 800 Kč za měsíc nebo 99,90 Kč za hodinu.

Třetí skupina

Do třetí skupiny patří zejména zedníci, klempíři, instalatéři, číšníci, barmani či holiči. Zaručená mzda pro ně bud v následujícím roce 18 500 Kč měsíčně nebo 110,30 Kč za hodinu.

Čtvrtá skupina

Ta zahrnuje kupříkladu tlumočící průvodce, tlumočníky, kuchaře specialisty nebo krejčí pro modely nebo na zakázku. Ti budou od nového roku muset dostávat alespoň 20 500 Kč za měsíc nebo 121,80 Kč za hodinu.

Pátá skupina

Zde se naleznou například řidiči autobusů, mistři ve výrobě, dispečeři, záchranáři či všeobecné zdravotní sestry, učitelé ve školkách, průzkumníci trhu, mzdové účetní a tak dále. Těm náleží od ledna 2021 minimálně 22 600 Kč měsíčně či 134,40 Kč za hodinu.

Šestá skupina

Sem patří obchodní referenti, speciální pedagogové, správci sítí či tvůrci IT systému a projektanti rozsáhlých staveb. Tito nesmí od 1. 1. 2021 dostávat méně než 24 900 Kč měsíčně nebo 148,40 Kč za hodinu.

Sedmá skupina

Finanční experti, lékaři, zubaři, farmaceuti, experti na marketing a programátoři. Ti všichni nesmí od roku 2021 dostávat méně než 27 500 Kč za měsíc nebo 163,90 Kč na hodinu.

Osmá skupina

Do poslední, osmé, skupiny patří odborníci finanční a obchodní strategie, makléři na finančních a kapitálových trzích nebo vědečtí pracovníci řešící nové vědeckovýzkumné okruhy. Tito pak mají nárok alespoň na 30 400 Kč či 181 Kč na hodinu.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Jan Odpovědět

    zajímavé ale co plynaři svářeči se státnicema . nebo eletrikáři s paragrafama ?? dle z toho co sem přečet nevím kam kdo takhle patří je super že víme co maj mít právníci a další kanclové , ale co obyčejný lid ?? pokud se to počítá mezi instalatéry tak bych vás vyhnal v zimě na venkovní jeřády a dělejte opravy at zámečnické nebo eletrické za 18,5k měsíčně . to je fakt výsměch .

  2. Martin Odpovědět

    Velká část obyvatel v České Republice je dělník,operátor CNC,či jen operátor.Na co myslel autor tohoto článku, opravdu nevím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *