Učitel

Amatéři do škol: Učit už bude moci úplně každý

Kdo to neumí, ten to učí. Vcelku známý a dneska hodně používaný slogan. Dehonestující a smutné. Pokud to tedy někdo bere vážně. A vypadá to tak, že ministerstvo školství to skutečně takto bere. Návrh změny zákona o pedagogických pracovnících přesně takto vyznívá. Poslanecká sněmovna se jím v druhém čtení měla zabývat předevčírem. Absurdita by se tedy teoreticky mohla stát realitou.  

Učit bude moc absolvent jakékoli vysoké školy

Jak na základní, tak středních školách budou moci učit odborníci z jakýchkoli jiných oborů. Co na tom, že o pedagogice, didaktice a praxi ve školství nemají ani potuchy. Když se bude o místo ucházet studovaný pedagog, může mít jednoduše smůlu, místo už bude obsazené třeba architektem nebo sociologem. Tito lidé si prostě vyzkouší, co děti vydrží. Třeba se to naučí. Dovedete si představit, že by vás měl operovat učitel, veterinář nebo strojař? Absurdní.
Neaprobovaná výuka

Aktuálně činí podíl neaprobované výuky v tuzemských školách zhruba 18 % 

Zdroj tabulky msmt.cz

Odborníci z praxe do škol

Ano, takto se ministerstvo snaží situaci prezentovat. Bohulibé, nicméně vystudovaný psycholog by měl učit psychologii, nikoli češtinu nebo matematiku. Vystudovaný chemik má učit chemii, nicméně mohl by klidně vést třídu o 30 žácích třeba v dějepisu. Fakt, že v ní bude několik dětí v rámci inkluze s amatérem z lidu, je další věc. Speciální pedagogové jsou také drazí a asistenti přece vzdělání mít nemusí.

Důvody odchodů učitelů

Nejčastější důvody odchodu pedagogů ze škol 

Zdroj tabulky msmt.cz

Zalepení problém s chybějícími učiteli

Shánění učitelů fyziky, cizích jazyků nebo informatiky je pro ředitele hodně složitou záležitostí? Ministerstvo jim takto chce pomoct. Tristně. Vystudovaná aprobovaní učitelé prchají jinam. Důvod? Vydělají si mnohem více peněz. je třeba předeslat, že platová hladina učitelů je nyní na pouhých 60 % průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Za nižším platem se lidem do školství nechce. Pokud ale nestíhají ve svém vystudovaném nepedagogickém oboru a mají vysokou školu, mohou.

Počet chybějících úvazků

Aktuální počet chybějících úvazků

Zdroj tabulky msmt.cz

A zase ty peníze

Podle ankety Pedagogické komory učitelé pracují v průměru 9 hodin denně. Média jsou plná růstu platů učitelů o 15 %. V roce 2018 byly platy navýšeny jen o 11 %, přičemž průměrná mzda vzrostla o 8 %. A příplatek za třídnictví? Největší výsměch. 25 korun za hodinu. Byznys se vším, všudy.   

Jen pro představu, V ČR je 95 % kvalifikovaných učitelů a dalších 2,5 % zaměstnanců ve školství si kvalifikaci dodělává v podobě tzv. pedagogického minima.

Jak to ve finále dopadne? Uvidíme, třeba nějaká koncepce přijde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

19 komentářů

 1. Slávek Odpovědět

  V tomto poslancům tleskám, pedagogické fakulty ustrnuly v minulém tisíciletí a moderní soukromé školy dokonce při zaměstnávání učitelů nepřijímají absolventy českých pedagogických škol záměrně. Nemají zájem o zastaralé metody vyučování a o poškozování vztahu dětí ke vzdělání.

 2. Jana Odpovědět

  Nevidím problém, aby chemii učil člověk s praxi napr. v chemickém průmyslu a ma VŠ ve stejnem oboru napr. z VSCHT. Znalost ma vyšší nez vystudovaný člověk s pedagogikou. Drive bylo normální, ze na středních školách učil napr. aplikovanou chemii člověk z oboru než pedagog, který nema takove zkušenosti. Nesouhlasím s autorem. Drive to bylo normální, než si někdo řekl, ze musi mít pedagogiku nebo pedagog.minimum, které je o ničem a akorát to stoji zbytečné peníze.

  1. Jitka Odpovědět

   No, střední školu už mám opravdu dávno za sebou, ale i tehdy bylo nutné aby odborník s jinou vysokou školou než pedagogickou, si doplnil pedagogické minimum. Bohužel mám tu zkušenost, že někteří ti odborníci neměli vůbec nadání pro výuku, zvlášť když právě přišli z praxe. Ale na druhou stranu, někdy s tím měli problém i vystudovaní kantoři 😀

 3. personalic Odpovědět

  Mám v příbuzenstvu člověka, který má vysokou školu a šel učit z praxe kvůli dívce, co taky učila a měla pedagogickou školu. Po ní nikdy nikdo ve škole nic nechtěl, automaticky se počítalo, že má „tu správnou“ školu. Příbuzný si musel dodělat DPS, spoustu zbytečných kurzů a školené, nic mu to nedalo, akorát utratil čas a peníze, odborné předměty učí, jak umí a děti ho berou, protože tomu co učí, rozumí. O mnohých absolventech pedagogické VŠ se to bohužel říci nedá, nebo někomu nějak pomohly zastaralé poučky ze skript či znalost různých alternativních metod výuky, které vám okamžitě inspekce či ředitel smetou ze stolu?

 4. Tomáš Odpovědět

  Článek mi přijde hodně tendenční – „aprobovaní učitelé“ utíkají a 25 Kč (4000 za měsíc!) příplatek za třídnictví je výsměch.
  Za mě je systém školství tak zkostnatělý a ministerstvo školství a pedagogické fakulty tak rigidní, že naopak čerstvý vítr zvenku může trochu rozhýbat tuhle strašnou křeč trvající už od Marie Terezie. Učitelé pocítí konkurenci svých „aprobací“ od lidí, kteří si již něco odžili a můžou to předat dětem. Teď drží učitelé v šachu ředitele svým neustálým nakročením pryč. Třeba ve větší konkurenci na sobě začnou pracovat.

 5. Jaromír Božoň Odpovědět

  Autor článku popírá již objevenou a pojmenovanou skutečnost: Schopnost učit je dovednost, která je člověku buďto daná anebo nikoli. Studiem pedagogické fakulty onu dovednost získat nelze. Lze ji pouze rozvinout u těch, kterým je již dána. Mezi své nejlepší učitele neřadím absolventy pedagogických fakult s titulem Mgr., ale absolventy technických a přírodovědeckých fakult s tituly Ing. nebo RNDr.

 6. Jaroslav Odpovědět

  Dobrý den! Záleží na tom, jaká bude nezaměstnanost. V současné době se učitelům- inženýrům započítávají jen 2/3 praxe, od čehož se odvíjí výše platu. To je současná „podpora“ technického vzdělávání. Ve svých 45 letech jsem šel jako ing. ele učit na průmyslovku. Celkem levná pracovní síla, schopná učit kromě ELE i IKT, ekonomiku k maturitě, účetnictví na PC, atd. Začátky nebyly snadné, ale myslím, že jsem to zvládl úspěšně a pár let ještě „přesluhoval“. Po roce učení jsem si šel doplnit pedagogiku na MÚVS ČVUT a stal se Bc. inženýrské pedagogiky. Nebylo to úplně marné, ale nejvíc jsem se naučil od zkušenějších kolegů. A samozřejmě ve své vlastní praxi v hodinách. Učení mě bavilo a „mančaft“ jsem měl opravdu rád. Určitě jsem jim dal do života víc, než vlastním dětem. S žáky jsem měl velmi korektní, přátelský vztah. Na hodinách byl pořádek a kázeň. Bez toho to opravdu nejde, ač se někdo může nad tím pozastavovat. Zažil jsem 2 pedagogy, kteří kvůli problémům s kázní museli odejít. Nejdůležitější je výborně znát předmět, který učím. Žáci nejistotu hned rozpoznají a schody máte namydlené. Důležité je být přísný, ale spravedlivý. Nebrat se ovšem zase tak vážně a umět přiznat, že nevíte všechno. A chválit, chválit, chválit. To je velká motivace. Nevím, jak současní mladí. My, inženýři za „socíku“, jsme byli schopni dobře učit snad všechno. Matiku, fyziku, atd. „Vyučení učitelé“ jsou také třeba. Dělají „vojnu“. My jsme si to vyřešili vždy v hodině. Klidně jsem dával i pohlavky, ale nikdy ne ve vzteku! Hlas jsem zvýšil tak 1x za rok, oboustranná únava materiálu před koncem šk. roku. Jinak jsem hovořil tak, že když mě chtěli slyšet, nemohli se při tom bavit. Kariéru jsem udělal jinde, ale na své žáky budu pořád vzpomínat. Byla to moc hezká a naplněná léta mého života. Distanční výuku neuznávám jako vzdělávání, k tomu patří totiž i výchova! A znalosti nemohou být také dobré, soudím i podle sebe v jejich věku. Ve třídě na gymnáziu jsem byl druhý po premiantovi, ale toto bych asi nepobral. Zřejmě to vidím jinak. Tak jsem usoudil, že u toho už nemusím asistovat a skončil jsem. Pokud mladí inženýři-učitelé budou mít dobré vedení a příklad, nebude problém, naopak. Dají mládeži v odborných předmětech moc, včetně i IKT. Tam jsme počítali v excelu třeba klikový mechanismus nebo průběh stř. napětí. Žádná scholastika!

 7. miztli Odpovědět

  Tak autor tohoto textu se nekriticky zamýšlí, jako že prý jak k tomu přijde chudák vystudovaný pedagog, když bude místo již obsazeno architektem, strojařem a já dodávám např. UOZI, tj. úředně oprávněným zeměměřičským inženýrem. Ano a je to velmi dobře. To proto, že například na střední průmyslové škole se vesměs mají učit odborné předměty a ty by z podstaty věci měli učit chlapi z praxe a ne nějací planí školometi z pedagogické k ničemu fakulty, kde z podstaty věci tyto předměty se nevyskytují, a naopak je velmi v pořádku když to bude platit i pro matematiku. To proto školometi z pedagogických fakult stejně nejsou lidmi z praxe a nenaučí. Je třeba znát věci ohledně praxe. To si jen školská vrchnost usurpovala pro sebe tento svět a vyrobila nesmyslnou myšlenku, že na všechno stačí pedagogická fakulta. Nestačí naprosto na nic. Podobně na medicínské fakultě nemůže učit absolvent pedagogické fakulty např, oční lékařství, ale šéfchirurg z praxe. Takže nesmyslný název článku, protě UOZI není amatérem, ale právě tím, čím snad jednou budou absolventi oné školy, ale ne díky „učitelům“ z pedagogické fakulty=o ničem.

 8. Patricie Odpovědět

  Dobré rozhodnutí!
  Není to tak dávno co si ti, kteří neměli peďák museli dodělávat tzv pedagogické minimum. Živě si to pamatuji. Bylo to v podstatě k ničemu…tedy nebylo, nevyhodili je ze školy, ale nic jim to nedalo. Jen žralo čas kterého pracující člověk s rodinou moc nemá.

 9. Jitka Odpovědět

  Jsem z z oboru a mám pár let praxe, VŠ mám a netuším, jak to chodí jinde. Tady to vypadá následovně- máš rád učení? Milujete děti a udělal bys pro ně vše? Tak máš padáka!!! Drží se tu pouze protivné a otrávené osoby, které mají studentů i žáků plné zuby. Ředitele si berou k sobě jen známé. A plat? V plném úvazků nikdy přes 20 tisíc a tridnictvi? 500 korun příplatek! Koho zajímalo, ze s detmi řešíte jejich život, ze školy přijdete mezi 12-16. Pak další 4 hodiny doma děláte papíry a opravujete slohy atd. A volný čas? Výlety, dozory, školení, metodiky, dny otevřených dveří, akademie, sportovní dny- super! A jako bonus řeči od všech, kteří vám radí a nebo nadávají za práci, kterou by nedali ani týden. Miluji děti a rozdala bych své srdce a dala bych vše za jejich úspěch, proto jsem vždy slyšela, ze se o ne nemam zajímat, budu muset odejít, mají vás moc radi, takhle to nejde…holt čím víc se snažíte, ti m víc budete biti přes cumacek

 10. Hana Odpovědět

  Kdysi to tak už bylo. Tito učitelé byli ti z nejlepších – bez věčných emočních výlevů, potřeb
  si dokazovat svoji nepostradatelnost, techničtí, racionální, střízliví, … Za mě dobré.

 11. Hana Odpovědět

  Amatéři ? Je snad inženýr ve fyzice amatérem ? Není amatérka spíš nějaká tetka s peďákem, co učí jen podle osnov, ale v krabici s mlékem si neudělá druhou díru a pak se diví, že jí šplouchá ? 😀

  1. Agnes Odpovědět

   A to je ten problém: absolvent pedagogické fakulty je vnímán jako „tetka s peďákem“. Jenže aprobovaný učitel o svém předmětu ví dost, o to nemějte obavu. Pedagogické směry jsou i na obecných fakultách (filosofické, přírodovědecké, matematicko-fyzikální atd.), obsah výuky je pro pedagogický a nepedagogický směr téměř totožný. Podceňování pedagogických fakult vede bohužel přesně k té představě, že jejich absolventi nejsou dobří odborníci – čili, jak je napsáno v článku: kdo neumí, učí. Jenže to je mýtus. Mnozí absolventi pedagogických fakult pokračují v doktorandském studiu (ve svém předmětu, tedy fyzice, matematice, dějepise, češtině atd.), přičemž požadavky na ně jsou stejné, jako kdyby studovali daný obor na nepedagogické fakultě. Mnozí matematici, češtináři, historici, biologové atd. z pedagogických fakult odcházejí na odborná pracoviště (např. v AV), kde obstojí stejně dobře jako jejich kolegové z nepedagogických fakult. Potíž „mizerných učitelů“ leží opravdu někde jinde.

 12. IF Odpovědět

  Tak tak, ten kdo dany obor opravdu nekdy delal je mnohem aprobovanejsi predavat znalosti nez nejaky „pedagog“. Na skole byl vzdy poznat propastny rozdil mezi praktikem vzdelanim a praxi nepedagogem a vystudovanymi pouzeucitelem. Praktici ucili opravdove, zivotne a zajimave veci, ucitele uspavali hady bezobsaznymi vylevy.

 13. Karel Odpovědět

  S autorem nesouhlasím, ani omylem. Pokud má někdo vysokou školu a optimálně i praxi v daném oboru, je to to nejlepší, co může být. Nicméně z hlediska legislativy je nekvalifikovaný učitel. Aby si doplnil pedagogické vzdělání musí absolvovat další studium – DPS. Tím je plně kvalifikovaný. Na rozdíl od absolventa pedagogické fakulty (například s aprobací elektro a podobně), kde nabyté znalosti časem zastarají a jsou nepoužitelné. Pokud si takový absolvent nedoplňuje odborné znalosti, je to tragedie, ale toto nikomu bohužel nevadí. Takže v odborných předmětech více odborníků z praxe, kteří splní požadavky (V%S v oboru a DPS). Nic lepšího není.

 14. Galica Skriatokova Ing. Odpovědět

  Pan vidi jen jednu stranu mince. Me ucili inzenyri a mohu rict, ze dobre. Kdyz jsme dostali holku, co zrovna ukoncila pajdak, tak si jen honila tricko a ve finale nevydrzela ani rok. Same poucky z pameti, ale vysvetlit nic neumela. To jsme behali a prosili pana inzenyra!

 15. Agnes Odpovědět

  Schopnost učit, vzdělávat a vychovávat, je věcí talentu a charakteru. To dělá 90 % úspěchu. Kdo talent má, snadno si v praxi najde metody a postupy, má-li dobrý oborový základ (znalost předmětu – a to by praktici mít měli). Kdo „talent učit“ postrádá, tomu žádná pedagogická škola nepomůže. Svým způsobem to lze přirovnat k umělecké práci. Nikdy neuškodí vědět něco „navíc“, o historii učení, o teoriích, o vývojové psychologii atd., ale není to nezbytné. Můžete být skvělým učitelem a nevědět zhola nic o Komenském. Ale můžete být skvělým znalcem Komenského pedagogiky – a být přitom mizerným kantorem. Jako ředitele školy by mě nezajímalo, zda máte diplom z pedagogiky, ale zda umíte učit – to jsou dvě různé věci. Zda umíte učit, zjistím za dva týdny.
  Samozřejmě toto platí hlavně pro 2. a 3. stupeň, u elementaristů je to trochu jinak.

 16. Zdenál Odpovědět

  Za komunistů to bylo jednoduché. Z 32 žáků devítky šlo do učení 32 žáků. Zbytek šel na střední. Exceloval jsem na celostátní chemické olympiádě, vedl dva roky kroužky chemie, olympiáda matematická, krajské kolo. Závadová mládež, ke studiu nevhodný. Celý život v těžkém provozu, dnes spokojený důchodce. Jen si říkám, kdo na nás bude za pár let dělat?

 17. Honzajs Odpovědět

  Podle mě naprosto v pořádku. Lepší odborník na dané téma z terénu, než učitel. Pedagogickou fakultu vystuduje i napůl nesvéprávný člověk. A takoví lidé mají učit? Vždyť to je největší póvl mezi vysokoškoláky. Úroveň studentů horší než na střední škole, asi tak na úrovni učiliště. Pokud pustíme do škol odborníky v oboru, výsledek může být už jenom lepší. Tady je třeba si uvědomit, že učitel chemie není odborník na chemii, ale absolvent ořezaného kurzu chemie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *