Jak se zajistit na stáří? Vláda chystá nabídnout nový atraktivní produkt

senioři

Důchody, téma, které je skloňováno dnes a denně. Přichází další novinka. Vláda v rámci důchodové reformy chystá od ledna příštího roku nový produkt se záměrem zvýšit zájem spoření na stáří. Jak se bude nový produkt jmenovat? V čem je natolik atraktivní, že si od něj vláda slibuje značný úspěch?

Z aktuálních průzkumů jasně vyplývá, že více než čtvrtina české populace je bez dlouhodobé finanční rezervy. K tomu každý pátý občan se ji ani nesnaží vytvářet. Jen polovina z těch, kteří spoří, dokáže měsíčně odložit stranou alespoň 2000 Kč. V tomto směru vláda chce motivovat ke spoření a nabídne nový produkt, který by měl být natolik atraktivní, aby přilákal co nejvíce lidí k investování a zajištění se tak na stáří.

Produkt s význačnou daňovou podporou

Od ledna 2024 by měl být k dispozici nový produkt, který by měl být pod názvem Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Jde o nový a státem podporovaný produkt v rámci způsobu, jak si spořit na důchod. Přibude tak k současným produktům, jako je penzijní připojištění, důchodové penzijní spoření, jakožto v dnešní době již tolik nevyužívané investiční životní pojištění. Značnou výhodou nového produktu bude to, že daňovou podporu získá i ten, kdo investuje přímo do podílových fondů, akcií či jiných finančních instrumentů.

Aktuálně je totiž možné uskutečnit daňový odpočet jen v případě, kdy člověk investuje pouze přes penzijní fondy nebo investiční životní pojištění. Rovněž tak nově bude možné provést daňový odpočet až ve výši 48 000 Kč a nebude jen na jednu smlouvu, tj. produkt, ale bude ho možné kombinovat právě přes všechny dostupné produkty, jako je penzijní spoření, životní pojištění apod. Daňový odpočet bude ovšem výhodný i pro zaměstnavatele, neboť ten bude moci z daní odečíst částku ve výši 50 000 Kč. To má vést k motivaci, aby poskytl zaměstnanci benefit právě v podobě příspěvku na stáří.

Podmínky pro možnost výběru

Klient bude muset spořit minimálně 120 měsíců a dosáhnout věkové hranice 60 let, aby si mohl produkt bez jakýchkoliv restrikcí vybrat.

Záměr nového produktu

Vláda si od nového produktu slibuje řešení situace, která nastane okolo roku 2050, kdy by měl poměr důchodů a osob ekonomicky aktivních dosáhnout poměru 1:1, a zároveň průběžný systém, který je nyní prvním pilířem důchodového systému, přestane běžet.

Zdroje: https://faei.cz/sporeni-na-penzi-v-novem-kabate/

https://svethospodarstvi.cz/ekonomika/vlada-chysta-sporeni-na-duchod-s-podporou-az-48-tis-kc-rocne/

Náhledové foto: Pixabay