Cla na dovoz elektromobilů. Pohádka o tom, jak Čína předběhla Evropu

Elektro auto

Pokulhává Západ za Čínou? V mnohých ohledech bohužel ano. Tuto smutnou skutečnost bychom si měli bezesporu přiznat. Jakousi klasiku představuje automotive. Toto odvětví je nejen pro Německo nesmírně důležité. Čína se začíná prosazovat naprosto markantně a vypadá to, že bude v tomto odvětví dominovat, pokud už se tak neděje. Nyní dochází k zahájení šetření týkajícího se pekingských dotací na elektromobily. Očekává se, že dojde k zavedení cla ve výši 40 %.  

Paradoxní postoj EU a USA

Tvrzení Evropské unie a Spojených států amerických jsou do značné míry paradoxní. Na jednu stranu západní velmoci tvrdí, že Čína nic nedělá v oblasti ochrany klimatu. Když už Čína vyvine zelené technologie, tak začne Evropská unie se Spojenými státy americkými vymýšlet cla. Poměrně zajímavý paradox, za kterým jsou ale schovány ekonomické zájmy a ochrana západního byznysu.

Evropa ztrácí automobilový průmysl

Bohužel o tak vypadá. Slova Ursuly von der Leyen o vyšetřování čínských dotací mnohé naznačují. Obchodní válka s čínským drakem se zdá být nevyhnutelná. Desetiletí růst automotive jsou dávno pryč. Vypadá to spíše na pád. Čína investovala do technologií miliardy, nikoli z ekologického, ale z praktického obchodního hlediska.

Ekonomická atomovka

Zelené narativy evropských lídrů potupně berou za své. Evropa nemá technologie. S Green Dealem se střelila do nohy a Čína nás bohužel postupně začne válcovat. Ostatně právě tento asijský stát technologie vlastní, a co víc, dokáže je prodávat mnohem levněji než jakékoli jiné země. Tím pádem získává zákazníky a logicky bohatne.

60% podíl na trhu s bateriemi

Přesně tak na tom Čína je. Číňané jsou fakticky vlastníky celého dodavatelského řetězce. To je pro Evropu takřka neřešitelná věc. Bohužel. Von der Layen nejspíše ví, že snižování emisí je programem, který přímo podporuje Čínu. Se solárními elektrárnami to nebylo jiné. Stačí se podívat, odkud mnohé komponenty pocházejí. Můžete hádat…

Extrémní čínské výdaje do ekonomiky

Průzkum Centra pro strategická a mezinárodní studia z roku 2018 poukazuje na fakt, že Čína v letech 2009 až 2017 vynaložila na dotace pro elektromobily 60 miliard dolarů. Toto číslo je extrémní. Jestli si Brusel myslí, že Západ Čínu jen tak dožene, je nejspíše na krutém omylu. Na pohádky o dobrém konci evropského automobilového průmyslu už tolik lidí nevěří. 

Zdroje info: Autor, https://www.csis.org, https://kesnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806460

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.