Jak se správně pojistit proti větru a dalším živlům

Pojištění

Mimo jiné i nedávné neštěstí na jižní Moravě, kde se objevilo tornádo, rozproudilo diskuse o pojištění nemovitostí a domácností proti větru a dalším živlům. My se dnes společně podíváme na to, jak se proti takovým přírodním podmínkám správně pojistit. Pojďme tedy na to!

Jaká pojištění proti živlům vybrat?

Jak se tedy pojistit proti silnému větru? Nejlepší je pojistit svou domácnost na třech úrovních. Tou první je pojištění nemovitosti, druhou pojištění domácnostipojištění domácnosti a třetí pak pojištění občanské odpovědnosti. Pokud si představíme modelový příklad, pak tato pojistná dělají u rodinného domu s cenou okolo pěti milionů korun asi 4 tisíce korun ročně na pojistném pojištění nemovitosti. Pokud má domácnosti vybavení v hodnotě například půl milionu korun a k pojištění je sjednána i občanská odpovědnost 4 členů domácnosti a mazlíčka, pak dělá pojistné asi 6 tisíc korun ročně.

Vítr bývá v základní variantě pojištění

Pokud jde konkrétně o pojištění proti škodě, která vznikne v důsledku působení silného větru, nejčastěji jde o položku, která je v základní variantě pojištění nemovitosti. Problém však je někdy v tom, že ne vždy pojišťovna hradí každou nahlášenou škodu. Čím to je? Zejména takzvanými výlukami a pojistnými podmínkami. Tyto dvě věci samy o sobě snižují rozsah povinností pojišťovny plnit v případě škody. Dobré je tedy pořádně si pročíst tyto klauzule. Dalším problémem pro pojištěnou nemovitost mohou být takzvané letité smlouvy. Jsou zde sice sjednány pojistné částky, avšak ty již dávno neodpovídají dnešním cenám stavebních materiálů či prací. Ve výsledku tak poškozený získá jen malé prostředky z pojištění, které ani zdaleka nemusí pokrýt náklady spojené se škodou. Dobré je tedy pojištění pravidelně aktualizovat.

Rozhodovat bude i rychlost větru

Na plnění pojišťoven bude mít vliv také rychlost a síla větru. Ve výlukách je totiž u pojistných smluv často definováno, že pojišťovna plní až při určité síle větru. Například se pracuje s definicí vichřice. O vichřici však jde až tehdy, když rychlost větru dosahuje minimálně 75 km/h. Někdy jsou však pojišťovny mírnější a požadují alespoň 60 km/h. Může se tedy stát, že budete mít škodu na nemovitosti, avšak síla větru byla „jen“ 70 km/h. V takovém případě je možné, že pojišťovna zamítne požadavek na vyplacení pojistné částky.

Zdroje info: idnes.cz, banky.cz, e15.cz

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.