Rusko jako aktuální finanční vítěz konfliktu na Ukrajině

Ruská vlajka

Na Ukrajině panuje jakási válka slov. Mocnosti se snaží nějakým způsobem změnit, respektive zvýšit, svůj geopolitický vliv. Noc na středu měla být jakýmsi stěžejním dnem ruské invaze na Ukrajinu. Nakonec se nestalo vůbec nic. Rusové se v podstatě této informaci vysmáli a Američani i NATP neustále tvrdí, že se ruská vojska od hranic nestěhují, ač Rusko zveřejnilo závěry o opaku. Napětí je stále více než patrné a samotnému Vladimíru Putinovi to očividně nijak nevadí. Aby také ano, vždyť na tomto stavu vydělává, a to nemálo.

Ukrajina jako aktuální poražený

Vždyť právě tato země je ve střetu zájmu mocností. Válka o vliv v Evropě se v podstatě odehrává na jejím území. Její ekonomika je zdevastovaná a v podstatě dále upadá. Nyní navíc ví, že západní velmoci pro ni žádnou velkou jistotu představovat nebudou. Důkazem budiž 5000 německých přileb a jakési starší tak trochu vysloužilejší zbraně z amerických a britských skladů. Mimo jiné, čtyři tisíce českých granátů do houfnic 152 mm pochází ještě z 30. let minulého století.    

Bidenova administrativa a její ostuda

Američané Rusko k otevřenému konfliktu nevyprovokovali. A izolace Ruska od zbytku Evropy? Také nic moc. Je také třeba říct, že Francie. Německo o korektní vztahy s Ruskem stojí. Navíc USA fakticky podstrčili Rusko Číně.

Putin jako jasný vítěz

Jednak své vojáky provětral a zorganizoval solidní cvičení boje schopné armády a jednak krizí pomohl k tomu, aby se zvýšily ceny energetických surovin. Své peníze tak Rusko získá za mnohem menší množství plynu i ropy. Jinak také Rusko získalo jakýsi neutrální prostor, protože zjistilo, že Ukrajině nikdo nic moc nepomůže. S Ukrajinou fakticky válčit nemusí.     

Tak trochu možná vyhrává i Evropa 

Spojené státy americké a Británie zastávají postoj, kdy by se mělo rozdělovat a panovat. Chtějí samozřejmě jediné, a to ochránit své zájmy. Evropa i Rusko si ale uvědomují, že se vzájemně potřebují.

Zdroje info: idnes.cz, irozhlas.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.