Eura

Jak se bránit při neplacení alimentů

Určitě to zná mnoho lidí, kteří mají dostávat alimenty na své dítě od druhého rodiče. Jeden z rodičů, který tuto platební povinnost má, prostě neplatí. Nejde však o banalitu. Taková opomenutí mohou být také trestným činem. Proto je dobré povědět si něco o tom, jak se v takových situacích bránit.

Jak vymáhat dluh

Technicky se tento dluh, který vzniká neplacením výživného, vymáhá jako každý jiný soukromoprávní dluh. Můžete využít obvyklé cesty ke svému uspokojení, které obyčejně vedou přes exekutora, poté například srážkami ze mzdy dlužníka. V roce 2013 však dal zákonodárce takto postiženým rodičům ještě jednu možnost, jak alimenty po druhém rodiči vymáhat. Můžete jej totiž připravit o řidičský průkaz. Praxe ukazuje, jak efektivní tento nástroj je, jelikož mnoho rodičů – dlužníků se děsí spíše chůze pěšky než exekutora před dveřmi.

Zabavení řidičáku – okamžitá platnost

Když je exekutor kontaktován a ten vydá exekuční příkaz, má toto rozhodnutí okamžitý účinek. Exekutor dává tuto skutečnost k registru řidičů. Ten to zaeviduje. Dnem, kdy je rozhodnutí a evidování doručeno řidiči, ztrácí možnost řídit své vozidlo. Po dobu exekuce, tedy dokud nezaplatí, má zákaz řízení. Dokonce i sankce je o něco vyšší, než kdybyste jen řídili bez oprávnění. Půjde-li o maření úředního rozhodnutí, může řidič přijít o 4 body a soud jej může odsoudit k podmínce, ale i odnětí svobody.

Koho se zákaz nebude týkat

Ne na každého rodiče, však můžete takto udeřit. Ani při neplacení výživného nemohou dostat zákaz řízení ti, kteří oprávnění potřebují k základním potřebám. Tedy zpravidla půjde o ty, kteří se řízením živí. Například tedy řidiči autobusů nebo nákladních vozidel, taxikáři nebo jiní řidiči z povolání. U nich budete muset využít klasické cesty vymáhání alimentů. Krajním způsobem je i podání trestního oznámení.

1 komentář

  1. Kamil Odpovědět

    Dobrý den myslíte že byste taky mohli poradit jak přimět ex manželku aby vám dávala děti když píšete jak dostat alimenty …zatím mi zatím nedokázal ani právník pomocí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *