Jak poznat podvodnou inzerci nájmu

V poslední době přibývá na internetu podvodných inzerátů, které lákají na výhodné nabídky bytů k pronájmu. Dnes se zaměříme na to, jak tyto podvody fungují, co vám hrozí a zejména jak je včas odhalit. Pojďme tedy na to!

Roste poptávka, přibývají podvody

V posledních dvou rocích se zvýšila poptávka po nájemním bydlení. Bohužel nechtěným vedlejším účinkem je také zvýšení počtu podvodných inzercí. Přitom jde o nabídky, jejichž jediným účelem je vylákání finanční hotovosti od obětí a o žádném, byť nevýhodném, poskytnutí bytu k pronájmu nemůže být ani řeč. Nejvíce se nabídky podvodníků objevují na sociálních sítích, zde totiž inzeráty nejsou nikterak kontrolovány.

Jak poznat podvodný inzerát

Na co tedy pozor? Vždy zbystřete, nabízí-li se nájem za podezřele výhodných podmínek. Například nízký nájem a platby za služby, ale například i nízká kauce či její úplná absence. Stejně tak napoví stylistika inzerátu. Jaký je použit jazyk, zda nejde o strojově vytvořené věty, zda nejde o opakovaně vkládaný inzerát dle nějakého mustru a tak dále. Velkým vykřičníkem pak budiž špatná čeština, která napovídá, že text je přeložen z jiného jazyka. Lze tedy shrnout, že je potřeba dát si pozor na následující znaky:

  • výrazně nižší cena při porovnání se srovnatelnými nabídkami,
  • pronajímatel spěchá a naléhá na rychlé uzavření smlouvy nebo provedení plateb,
  • pronajímatel požaduje kauci ještě před prohlídkou bytu,
  • pronajímatel prohlídku úplně odmítá,
  • pronajímatel odmítá výměnu čísel a identifikačních údajů.

Jak vybírat byt bezpečně

Jak tedy na bezpečný pronájem? Kde hledat? Určitě je dobré, pakliže hledáte zejména na internetu. Vybrat internetové stránky, které nabízí zveřejňování inzercí, které procházejí kontrolou, kde jsou inzerenti více ztotožňováni a podobně. Sociální sítě ani skupiny na nich nejsou ideální. Například Facebook není primárně místem inzercí, proto se jejich pravidla takovým aktivitám blíže nevěnují, není zde potřebná regulace. Dobré je tedy najít inzerát na věrohodném serveru, při komunikaci si ověřit, s kým jednáte, a proklepnout si nabízenou jednotku také v katastru nemovitostí a při osobní prohlídce.

Zdroj: Tisková zpráva Bezrealitky.cz – Zuzany Žižkové ze dne 15. března 2023

Náhledové foto – Bezrealitky.cz