Prezident vládní novelu s pochybnostmi podepsal: I alibismus se mnohdy počítá

Petr Pavel

Jestliže má prezident pochyby o správnosti zákona, který je odhlasován v Poslanecké sněmovně České republiky, pak jej prostě nepodepíše. Takto se prostě věci mají a všeobecně je lze tímto způsobem vyložit. Petr Pavel novelu zákona týkají se nižší valorizace penzí podepsal s tím, že ji nechá prošetřit Ústavním soudem, respektive je ochoten podat stížnost. Neřekl tedy ano, ale ani ne. Našel si tak nějak svou zlatou střední cestu, kterou lze označit jako alibistickou.

Dlouhý čas na rozhodování a debata s Havlíčkem a Schillerovou

Lídři hnutí ANO prezidentovi nepochybně zdlouhavě líčili, jací jsou důchodci chudáci. Vždyť právě v této disciplíně jsou oba vynikající. O nějaké koncepci vlády sice v případě sníženi valorizace penzí a všeobecně při řešení důchodů nelze ani v nejmenším hovořit. Její zástupci by zajisté zasloužili políček. Vše měli řešit mnohem dříve. Přesto je vystupování opozice trapné a smutné. S takovými lidmi bych se nechtěl setkat ani já. V případě konstruktivní opozice by možná prezident nepodepsal. Kdo ví.

Alibismem nejde vyhovět všem

Nepochybně. Zlatá střední cesta nemusí být tou ideální, která vede k cíli. Vždyť když pokud nepodá kvůli podepsanému zákonu stížnost k Ústavnímu soudu on sám, pak to učiní opoziční strany. Ty už mnohem dříve tuto skutečnost deklarovaly. Podezření se týká retroaktivity a také pochopitelně zneužití stavu legislativní nouze, jehož jsme byli svědky.

Prezidentem všech?

Právě toto své předvolební tvrzení mohl nový prezident nyní dokázat v praxi. Nakonec ovšem se slzami v očích novelu zákona podepsal. Veto by spíše dokázalo, že je prezidentem všech. Ne kvůli opozici mající spíše rolničky na čepicích, ale kvůli lidem. Ti by určitě chtěli, aby vláda pracovala na sto procent. Pokud tomu tak totiž bylo, nejspíše už bychom měli kvalitní důchodovou reformu a nepotřebovali bychom stavy legislativní nouze a jiné kličky zachraňující něco co hoří.

Zdroje info: Autor, https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=799444, https://video.aktualne.cz/zive-petr-pavel-rozhodne-o-snizeni-valorizace-duchodu/r~c16e29acc32e11ed93abac1f6b220ee8/

Prezident české republiky Petr Pavel: Náhledové foto Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.