Fondy

Jak poznat dobrou akcii do vašeho portfolia

Pokud sestavujete vaše vlastní investiční portfolio, jistě se skládá i z akcií. Jaké však vybrat. To je oříšek i pro ostřílené matadory. Popsali jsme však pro vás pár užitečných rad a ukazatelů, podle kterých si zvolíte tu správnou akcii do portfolia. Nechte se tedy zasvětit a na trzích oslavujte úspěchy.

Sledujte marži

Sledujte marži, která je velmi důležitým ukazatelem. Zvláště pak ona hrubá marže. Pokud je vámi vybraná akcie dobrá měla by její hrubá marže dokazovat takovou kvalitu. Hrubá marže by se totiž měla v dlouhodobé horizontu pohybovat někde okolo 40%. Pokud tomu tak je, jde o první náznak toho, že se jedná o kvalitní a spolehlivou společnost. Riziko tedy bude nejspíše nižší. Pokud však narazíte na akcie společnosti, jejichž hrubá marže nedosahuje ani 10%, moc se na ni nespoléhejte a radši ji do portfolia vůbec nezařazujte. Tedy nenakupujte. U takových společností se totiž dá předpokládat, že existuje na tomto trhu extrémně silné konkurenční prostředí.

Úroky

Další věc, kterou podrobte detailnímu průzkumu – placené úroky. Takový ukazatel najdete ve výsledovce. Pro vás, jako pro akcionáře, je totiž důležité, aby šlo o společnost bez větších dluhů, která generuje zisk. Nestojíte o tom, aby všechen vydělaný kapitál dostali věřitelé a vám nezůstalo nic. Pokud se placené úroky pohybují okolo 15 – 20% provozního zisku za každý rok, nejde o nic dobrého. Naopak raději se vyhněte podobným investicím. No, a pokud zde je racionální předpoklad nesplacení dlouhodobého dluhu v horizontu pěti let, jde také o velmi špatnou volbu k investici.

Nerozdělený zisk a kapitálové výdaje

Nerozdělený zisk z předchozích let také do jisté míry určuje vhodnost investice. Dokonce vám může téměř přesně určit charakter společnosti. Při investování se řiďte pravidlem, které říká, že investovat je vhodné jen v situaci, kdy stabilně roste nerozdělený zisk. Konkrétně alespoň 5% ročně v desetiletém horizontu. Kapitálové výdaje zase naleznete v cash flow výkazu. Tyto výdaje by pak neměly přesáhnout 50% kumulativního zisku za deset let.

Sdílet

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *