Půjčky přes internet

Proč mladé tak neláká podnikání?

Podnikání nabízí řadu výhod oproti zaměstnání u zaměstnavatele. Tak například volnější pracovní doba. Respektive vámi zvolená pracovní doba. Mít možnost aktivně utvářet vaši firmu či činnost a užívat zisk podle svého uvážení. Ač jde o jednu ze svobod vymoženou před 28 lety, mnohé lidi a zejména pak mladé již moc neláká? Čím to je? Proč nechce tolik lidí podnikat a co jim v tom brání?

Základní nevýhody i byrokratická zátěž

Důvodů je samozřejmě několik. Ve společnosti je vždy skupina lidí, kteří by rádi podnikali, ale něco je v tom limituje. Jistota v klasické zaměstnání vzrůstá (dle průzkumů až okolo 80%), avšak ochota začít podnikat nikoli. Samozřejmě, že s tím souvisí i elementární nevýhody podnikání, které právě dělají onen rozdíl mezi zaměstnáním a nezávislou činností. Jde například o zákony a vládní rozhodnutí z poslední doby. Zátěž podnikatelů se zvětšila. Připomeňme například zavedení elektronické evidence tržeb, kontrolní hlášení pro plátce DPH nebo zvyšování povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Mezi elementární nevýhody potom patří nemožnost placené dovolené, nemocenské nebo podpory v nezaměstnanosti při nezdaru.

Záruka jistot

Mnoho lidí vysvětlují své rozhodnutí nechat se zaměstnat jistotami. To souvisí s již popsanými skutečnostmi, ohledně evidence, byrokracie odvodů či podpory ze strany státu. Dále je také pro zaměstnance většinou jednoduší přiznávat a platit daně. Jistoty se také týkají strachu z podnikatelského neúspěchu. Dotázaní v průzkumech označují nezdar v podnikání, jako riziko, které má za následek nezabezpečení rodiny či blízkých. Mnoho lidí z odborné veřejnosti potvrzují pokles zájmu o podnikání, na druhou stranu však vylučují to, že by ubývalo lidí schopných kvalitně podnikat. „Musíme je však motivovat.“ dodávají.

Pomáhají příběhy a inspirace

To, co však napomáhá ke zvolení si podnikatelské kariéry, jsou konkrétní příběhy úspěšných živnostníků nebo podnikatelů. Většinou může jít o příběhy z jejich okolí nebo dokonce rodiny. V rodinách, kde někdo úspěšně rozjel podnikání, je také větší pravděpodobnost začátku podnikání jiných členů. Odborníci tedy radí, aby se studenti i na školách či veřejném prostoru dozvídali o dobrých a poctivých podnikatelích.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Honza Odpovědět

    Nelze si nevzpomenout na vtipný, sic vlastně pravdivý obrázek z netu.

    Návštěvník úřadu: Dobrý den, jsem OSVČ potřebuji si vyřídit…

    Úřednice: Odbor boje s vnitřním nepřítelem je o patro výš.

    Nebýt to pravda, byl by to vtipné. Tento režim dělá vše proto, aby malým živnostníkům a firmám naházel klacků pod nohy co nejméně, zatímco nadnárodním korporacím umetl cestu co nejlépe. Zejména investiční pobídky tak zvané a dotace pro velké firmy, které to nepotřebují a kterým tak vzniká ještě větší konkurenční výhoda, to prostě nevymyslíš. A o všeobecné přeregulaci, která opět velkým firmám zajišťuje minimum konkurence, nemluvě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *