Jak na reklamaci zájezdu

Aplikace na dovolenou

Prázdninové měsíce s sebou přinášejí mnoho radovánek. Jednou z nich je samozřejmě období dovolené, kdy si odpočinete od práce a shonu. Někdy však může přijít méně příjemná věc – starost s reklamací zájezdu u cestovní kanceláře. Právě na toto se dnes podíváme. Pojďme na to!

Vždy u cestovky

Zájezd musíte v každém případě reklamovat u dané cestovní kanceláře. Pokud však máte zájezd zprostředkovaný cestovní agenturou, ani to nevadí. Můžete chtít odškodnění od ní. Vždy požadujte náhradu od toho subjektu, s kterým máte uzavřenou smlouvu. Cestovní kancelář pak odpovídá za to, že bude zájezd probíhat tak, jak je ujednáno ve smlouvě. Jde o pořadatele zájezdu. Nevadí přitom, že dané služby neposkytuje sama. Odpovídá tedy i za hotel nebo třeba dopravu (pokud je to sjednáno).

Stěžujte si ihned

Pokud vaše dovolená neprobíhá tak jak má, musí cestovní kancelář zjednat nápravu. Vaše nároky musí být řešeny ve vztahu k závažnosti nedostatků. Pro cestovní kancelář plyne povinnost, že při řešení problému musí dát přednost pokračování dovolené i za cenu nižší kvality služeb. Poté máte nárok na vrácení rozdílu. Pokud při řešení problému musí sáhnout cestovka k opatření, kde máte vyšší standart a kvalitnější služby, hradí je právě cestovka, nikoli vy. Vždy mějte však na paměti, že je dobré stěžovat si ihned u delegáta. Požádejte o řešení a vystavení písemného dokladu. Poté můžete ještě podmínky například nafotit. Vše může mít důkazní hodnotu.

Co můžete požadovat

Vyjma slevy existuje množství předmětů, které můžete jako poškozený požadovat. Například můžete chtít po cestovce náhradu škody. To v případě, že přijdete o peníze. Například zaplatíte za víza a zájezd se pak neuskuteční. V tomto ohledu ale cestovní agentura či kancelář neodpovídá za objektivní okolnosti způsobené vyšší silou nebo třetí osobou. Dále můžete požadovat náhradu újmy, která byla způsobena například rušení klidného užívání dovolené nebo zkrácením zájezdu. Pokud kancelář posune termín dovolené, a vy se jej nebudete moci zúčastnit, protože již vám v práci nedají volno, také máte nárok z újmy. Přesto, že ze zájezdu odstoupíte.

 

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.