Kotlíkové dotace: Již naposledy

Potřetí a již naposledy nás čekají takzvané kotlíkové dotace. Tedy dotace na výměnu vašeho starého plynového kotle za nový. Mnoho lidí při pořizování kotle využívá právě tuto dotaci, a tak se dnes společně podíváme na to, jak o ni žádat a co vše potřebujete. Pojďme na to!

Výhodné podmínky

Letos jsou podmínky opravdu výhodné. A co víc, výhodnější už nebudou. Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na tento projekt více jak 3 miliardy korun. Vyměnit by se mělo až 30 000 kotlů. Letos je tento projekt již naposled. Evropské fondy spolufinancují výměny již naposledy. No a poslední motivací pro vás může být také fakt, že od roku 2022 nebude již vůbec možné používat kotle 1. a 2. emisní třídy.  Pokud tedy doma máte takové kotle, určitě je rozumnější je teď, při poslední příležitosti, vyměnit a využít na to dotace. Jde totiž o poslední vyplácení kotlíkových dotací. Poté již bude výměna povinná, avšak nedotovaná.

Pro dataci na krajský úřad

Jak a kde vlastně o dotaci na nový kotel žádat? Opět jsou hlavními aktéry kraje. Ty vyhlásí výzvy pro případné zájemce. Každý kraj pro své občany. Některé již přijímají žádosti, jiné se na to v nejbližší době chystají. Nejzazší termín pro začátek přijímání žádostí je pak říjen tohoto roku. Podávat žádosti můžete přes internet. Vyhneme se tak fenoménu minulých let, kdy se před krajskými úřady tvořili obrovské fronty.

Můžete získat bonus až 20 000 Kč

Dále se vás může týkat také benefit ve výši až 20 000 Kč. Jak jej získáte? Pokud do dvou let od získání takzvané kotlíkové dotace zažádáte i o účast v dalším dotovaném programu – Zelená úsporám. Ta se zaměřuje na energeticky úsporné stavby a rekonstrukce, podpoře při zateplování nebo instalaci solárních systémů. Zapojíte se do této lhůty, dostanete navíc dotační bonus až zmíněných 20 000 Kč.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *