Jak může letní brigáda ovlivnit daňovou slevu na manžela

01_dane

Daňová sleva na manželku či manžela se může poplatníkem uplatnit, pokud druhý z manželů nemá za zdaňovací období, tedy kalendářní rok, rozhodné příjmy, které by převyšovaly 68 tisíc korun. Pokud tedy protějšek také příjmy nemá, může druhý manžel uplatnit slevu až ve výši 24 840 korun. My se dnes podíváme na to, jak může nárok na tuto slevu ovlivnit fakt, že manžel, na kterého slevu čerpáme, měl letní brigádu.

Které příjmy se do rozhodného příjmu počítají

Pokud jste zaměstnancem, můžete uplatňovat slevu v ročním zúčtování daně, jste-li OSVČ či máte-li povinnost podávat daňové přiznání, učiníte tak v tomto podání. Důležitý je rozhodný příjem manžela, ten nesmí být vyšší jak 68 tisíc korun za rok, což představuje zhruba 5666 korun měsíčně. Zákon o dani z příjmu vyjmenovává, co se do tohoto rozhodného příjmu nepočítá. Vše ostatní sem tedy započíst musíte. Nejčastěji se v praxi stává, že sleva je čerpaná při celoročním čerpání rodičovského příspěvku jedním z páru. Dávky státní sociální podpory se sem totiž nepočítají. Do rozhodného příjmu se však naopak započítá například peněžitá pomoc v mateřství.

Práce na dohodu

Často se však stává, že manžel může mít občasný přivýdělek nebo jen sezónní brigádu, často realizovanou prací na dohodu. Příjem z prací na dohodu se sem však započítávají. Při počítání do rozhodného příjmu přitom nerozhoduje, zda se z odměny platilo sociální a zdravotní pojištění. I pokud si například na dohodu o provedení práce vyděláte každý měsíc nad 5666 korun do 9999 korun, může to znamenat, že vám nárok na slevu nevznikne.

Když manžel vypomáhá druhému

Často se také stává, že manžel na rodičovské dovolené vypomáhá svému partnerovi živnostníkovi, jako takzvaná spolupracující osoba. Často právě na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti. Pokud je tato činnost vyvíjena při pobírání rodičovského příspěvku, jde u spolupracujícího manžela o výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. V těchto případech si nemusíte hlídat příjem, sleva na manžela či manželku totiž nemůže být v takových případech uplatněna.

Zdroj: Tisková zpráva Tomáš Skolek ze dne 29. září 2022

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.