Kdo jsou vlastně demonstranti? Lidi, již nejspíše nemají co na práci a kritizují novináře

Česká vlajka

Protivládní demonstrace měly včera své pokračování v mnoha velkých městech po celé České republice. Jasně, ceny energií šly nahoru raketovým tempem a neustále se zdražuje. Válka na Ukrajině a inflace nás postupně vysávají a nelíbí se to vůbec nikomu. Vládní kroky jsou mnohdy poměrně kostrbaté. Ostatně třeba takové zastropování cen nejprve nepřipadalo v úvahu a po nějaké době k němu došlo. Hovořit bychom mohli ale i o několika dalších konkrétních krocích. My se ale spíše podíváme na to, jací lidé vlastně jezdí demonstrovat.

Prokremelští švábové?

Začneme onou nepopulární formulací pana premiéra Fialy, který mnohé demonstranty označil jako příznivce ruského režimu. Mnozí takoví na demonstracích bohužel nepochybně jsou. Podporují Rusko, ač má na rukou krev. Mnohým demonstrantům je to fakticky jedno. Zelenského mají za loutku nastrčenou Američany a je jim jedno, co se děje nedaleko naší země. Nakonec se tito lidé ještě občas setkají i se zastánci pomoci Ukrajině a nelíbí se jim ukrajinské vlajky a vše, co je s touto zemí napadenou agresorem spojené. Takoví lidé mohou skutečně jen demonstrovat, protože nic jiného zřejmě nezvládnou.

Ti, jimž se skutečně zvedly životní náklady

Jasně, na demonstracích se lze setkat také s lidmi, kterým se neskutečně zvedly náklady na živobytí a prostě na to nemají. Jedná se především o matky samoživitelky a mnohé jiné ohrožené skupiny, jež nedisponují dostatkem finančních prostředků. Možná je pak až s podivem, že si berou v práci volno, a ještě platí finanční prostředky za dopravu do hlavního města nebo jiných větších měst, kde se demonstruje.

Stát by se o nás měl přece za naše peníze postarat

Jasně. Platíme státu na daních nemalé finanční prostředky. Stát by tedy měl regulovat ceny energií. Pravda je taková, že se tak nakonec stalo. To samé platí i v případě pohonných hmot. Tato bublina nějak splaskla, jelikož se ceny dostaly postupně zase dolů. Mnozí lidé, již se demonstrací zúčastnili, si myslí, že se o ně stát bude starat, aniž by museli něco kloudného dělat. Tento omyl je třeba vyvrátit. Stát může pomoct, nicméně primárně se o sebe musí nepochybně postarat každý člověk sám! 

Rádoby vlastenci jsou na demonstracích jako první

Nepochybně. Když vystupují lidé, jako je třeba Ortel, nebo jiní, opravdu to zavání rádoby vlastenectvím. Jakým? Schovaným za rouškou extrémismu. Některým lidem by mělo být zakázáno brát naši vlajku do rukou. Mnozí z nich na demonstraci bohužel stáli. A často se poznali tak, že nadávali i novinářům do nacistů a podobně.

Ne všichni jsme stejní

Přesně tak, publikum na demonstracích je třeba diverzifikovat. Někdy se tak skutečně sejdou lidé, již to mají v životě složité a mělo by se jim naslouchat. Často se ale setkáme se skupinkami extrémistů, podporovatelů Rusko a zkrátka lidí, kteří toho intelektuálně moc do vínku nedostali. I to jsou ale voliči a je třeba s nimi počítat. A obyčejný člověk? Ten většinou pracuje a nemá na demonstrování čas.

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-rizky-ortel-i-strach-z-valky-a-cen-jeli-jsme-autobusem-s-nastvanymi-215581

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-vaclavskem-namesti-se-opet-demonstruje-za-cesko-na-1-miste-40410025

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.