Dovolená

Jak je to s nárokem na dovolenou?

Dovolená. Každý se na ni asi těší. Pojďme se na ni ale podívat trochu jinak. Nebudeme se bavit ani o cestovním pojištění ani o atraktivních destinacích. Co na dovolenou říká pracovní právo? A jaké jsou změny v letošním roce 2017? Nabízíme přehled změn i základních pravidel, které jsou s dovolenou a placeným volnem neodmyslitelně spjaty.

Nastupuji k novému zaměstnavateli

Představte si situaci. Podepíšete pracovní smlouvu a máte nové zaměstnání. Jak je to s dovolenou? Pokud jste na tomto místě méně, než rok máte nárok jen na poměrně vyjádřený zlomek dovolené. Nově se totiž určuje jedna dvanáctina roční dovolené za každý odpracovaný měsíc. Pokud se vás však týká situace, že nemáte odpracovaných ani šedesát dní u nového zaměstnavatele, váš nárok se zmenšuje pouze na dvanáctinu roční dovolené za každých 21 dní ve vaší nové práci. Do těchto dní se počítají i případy, kdy nemůžete pracovat kvůli zaměstnavateli nebo jste na mateřské dovolené. Dále také pokud jste na neschopence kvůli pracovnímu úrazu nebo jste nepracoval, protože byl státní svátek.

Chci si určit termín dovolené?

Dále může být problematický termín vaší dovolené. Tu totiž neurčujete vy, jak byste mohl předpokládat a jak si mnozí myslí. Určuje ji právě zaměstnavatel. Někdy to nemusí dělat problém, ale někdy je to jeho velká výhoda. Zaměstnavatel by ale měl dbát na to, abyste dovolenou vyčerpali v kuse a do konce roku. Platí pro něj zásady. Například pokud dává dovolenou po částech, alespoň jedna by měla trvat minimálně dva týdny v kuse. Zaměstnavatel dále musí zvážit povolení dovolené vzhledem k interním problémům firmy, ale zároveň by měl dbát na potřeby zaměstnance (například dovolená kvůli dětem o prázdninách).  Další zásada se týká celozávodní dovolené. Jde o nařízení zaměstnavatele o jednotném čerpání dovolené pro všechny. Může tak však učinit jen po domluvě s odbory.

Co se děje s nevyčerpanou dovolenou?

Klasická otázka. Přesunuje se mi nevyčerpaná dovolená do příštího kalendářního roku? Dovolená by měla být vyčerpaná ten rok, ve který vznikl nárok na tento benefit. Pokud však nedošlo k úplnému dočerpání, stanoví zaměstnavatel takoví termín v příštím kalendářním roce, aby byla vyčerpatelná do konce tohoto roku. Toto se vztahuje však jen na důvody, kdy se vyskytnou překážky na straně zaměstnance. Tedy například nemocenská, mateřská, rodičovská nebo péče o blízké. Pokud není tento termín stanoven do června následujícího roku, zákon vám umožňuje vybrat si dovolenou sami. Je však nutné písemné informování zaměstnavatele alespoň 14dní předem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *