Transparentní účet

Jak si počínat při zřizování transparentního účtu

Transparentní účet – jedna z věcí, kterou známe jen z doslechu. Může se však stát, že se nemusí týkat jen politických subjektů před důležitými volbami, ale i vás. I obyčejný člověk má možnost (a někdy dokonce musí) si zřídit transparentní účet. Pojďme se podívat, jak na to!

Na co bych potřeboval transparentní účet?

Je pravdou, že ve velkém se transparentní účty používají spíše ze strany právnických osob, jako jsou již zmíněné politické strany a hnutí nebo jiné organizace. Je tu tedy otázka – na co bych potřeboval transparentní účet já? Ač se to nemusí zdát, do takových situací se může dostat každý. Někdy pro nás totiž může být výhodné to, že účet je otevřen všem a každý může nahlédnout kolik peněz na něm zrovna je a dokonce i co jsme z účtu platili či kdo platil na účet nám. Jde například o případy, kdy například zřizujeme pro někoho sbírku či nějakou darovací kampaň. Dále to může být dobré pro člověka, který stojí o to, aby jeho hospodaření bylo průhledné. Může jít o podnikatele či například kandidáty do volených funkcí.

Jak transparentní účet zřídit?

Jde vlastně o špatně položenou otázku. Technicky totiž žádný transparentní účet neexistuje. Není to produkt bank. Jde jen o vlastnost u běžného účtu, kterou si v bance nastavíme. Pozitivem pro vás může být fakt, že tento druh účtu u nás nabízí celkem sedm bank a ani jedna si za tuto vlastnost účtu neúčtuje poplatek. Jde o transparentní účty od České spořitelny, ČSOB,  Fio banky, Komerční banky, Reiffeisenbank nebo Sberbank.

Jak to funguje

A čím se vlastně tento transparentní účet vyznačuje. Jak bylo již nastíněno – otevřete se veřejnosti. Na internetu existuje trvalý odkaz na váš účet a každý si může prohlédnout kolik na účtu je prostředků, kolik a kam z účtu odchází a odkud se tyto zdroje na účtu berou. A jak svůj účet opět „zneviditelním“ – prostě jak z něj udělám opět účet normální? Jednoduše opět vše vyřeší pouhá jedna návštěva pobočky.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *