Jak je to s dálničními známkami v Rakousku

Dálnice

Země našich jižních sousedů je častým cílem výletníků v zimě i v létě. Do Rakouska vyráží autem celá řada Čechů a vyplatí se proto mít přehled o tom, jaká pravidla tam platí ohledně koupě dálničních známek.

Rakousko a pravidla

Rakušané si potrpí na pořádek a za nedodržení předpisů pokutují vysokými částkami každého, kdo jejich předpisy zamění či jinak poruší. I na dálniční známku je tak třeba dbát a dávat pozor.

V Rakousku je možné zakoupit si dálniční známku ve fyzické podobě, anebo jako známku elektronickou. Pokud zvolíte fyzickou nálepku, v autě se lepí dálniční známka do pravého rohu okraje předního skla, u motorky je potřeba nalepit známku na přední stranu vidlic, nebo na nádrž. Na kufru by byla považována za neplatnou.

Dálniční známka by měla být viditelná a platná ještě před vjezdem na dálnici. Při koupi elektronické známky ale počítejte s tím, že její platnost nabírá až kolem osmnáctého dne od zakoupení.

Dálnice

Foto: Pixabay

Ceny dálničních známek v Rakousku

Dálniční známku v Rakousku zakoupíte u téměř všech čerpacích stanic. Vybírat lze v čase platnosti pod dobu deseti dnů, dvou měsíců, nebo jednoho roku. Roční známka vyjde u osobního automobilu do 3,5 t na 92,5 EUR, známky pro zmíněné kratší intervaly potom stojí 9,60 EUR, resp. 28,20 EUR.

U motocyklů jsou ceny nastaveny na 5,60 EUR, 14,10 EUR a 37,20 EUR pro deset dnů, dva měsíce a rok.

Není také od věci si připomenout i to, že rakouská pravidla se liší od těch německých. V Německu totiž osobní auta dálniční známku nepotřebují, povinnost platí pouze pro nákupy známek u nákladních aut.

Zdroj informací: https://rakousko123.cz/uzitecne-informace/dalnice-a-dalnicni-znamka-v-rakousku/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.