Jak dobře se vyznáte v českých mincích? Malý průvodce

mince

České mince jsou doslova klenotem České národní banky. Přemýšleli jste někdy nad tím kolika dalším lidem projde vaše mince rukama? České mince berou všichni za své, máme je běžně uložené v peněžence, aniž by někteří z nás tušili, co je na nich vyobrazeno. Jsou totiž mistrovským dílem našich českých ručiček.

Odkud jsou české mince

Podílela se na nich například práce i čtyř významných akademických sochařů. Každý reliéf na minci má svůj půvab. První oběžná mince vznikla v České republice v roce 1993. Měla tehdy hodnotu padesát haléřů. Vyražena byla v jablonecké České mincovně.

Hodnotu mincí zná jistě každý z vás, denně s mincemi nakupujete, co ale znamenají jednotlivé kresby na mincích? Reliéfy na českých mincích jsou jedinečné a stojí za bližší seznámení. Nejvýznamnější z našich korunovačních klenotů je Svatováclavská koruna. Právě tu byste našli na nejmenší české minci v hodnotě jedné koruny české. Ani další mince ale nezaostávají v zajímavosti.

mince

Foto: Pixabay

Mince musí být pevné, odolné a stabilní

Dvoukoruna zobrazuje tzv. gombík, neboli ozdobný šperk z dob Velkomoravské říše. Hanbit se nemusí ale ani pětikoruna, na níž je vyobrazen známý Karlův most. Deset korun patří panoramatu katedrály svatého Petra i Pavla. Vyobrazení svatého Václava na Václavském náměstí zase nese česká dvacetikoruna.

Největší mince v hodnotě 50 Kč představuje seskupení několika budov najednou. Znázornění budov Národního divadla, kostela svatého Mikuláše, Pražského hradu, spojené s katedrálou svatého Víta a Karlova mostu se nese v duchu hlavních historických budov našeho hlavního města. Každá mince má však dvě strany. Společným jmenovatelem všech českých mincí je český lev, který je vyobrazen na druhé straně všech českých plnohodnotných mincí.

Jednotlivé mince se od sebe technicky liší

Každá mince je charakterizována unikátním rozměrem i rozdílným tvarem. Tloušťka každé mince je také jiná, stejně jako se navzájem dost liší hmotností. Úprava hran jednotlivých mincí nese i jiné ozubí. Výhodou je, že rozdílné mince od sebe snadno poznáte i na první pohmat ruky v peněžence.

Zdroje informací: https://ceskamincovna.cz/ceske-mince-345/

http://blogmincovny.cz/historie-ceskych-minci-platidel/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.