Jak dlouho potrvá nedostatek čipů?

deska-karta-cip

Výrobci automobilů (českou Škodu nevyjímaje), dodavatelé spotřební elektroniky, bílé techniky a mnoho dalších se potýkají s nedostatkem čipů. Tato situace brzdí jejich podnikání, nedovoluje jim vyrábět na plnou kapacitu a samozřejmě jim způsobuje velké finanční problémy. Co je ale příčinou této situace? A především, vidíme už světlo na konci tunelu? Odpověď na druhou otázku přitom není příliš optimistická.

Proč je nedostatek čipů?

Problémy s dodávkami čipů se začaly projevovat již v době před pandemií, prohloubily se v jejím průběhu a budou s námi ještě nějakou dobu. Neexistuje přitom jeden jediný důvod jejich nedostatku, jde spíše o kombinaci hned několika příčin.

Prvním a prapůvodním důvodem vzniku nedostatku čipů byla zvýšená poptávka v souvislosti s nástupem nových 5G technologií. Zhruba ve stejné době přišel americký vládní zákaz prodeje čipů čínské společnosti Huawei. Již v tuto chvíli se začaly projevovat první známky eroze na trhu s čipy. Další rány ale měly teprve přijít.

V současné době existují čipy dvou základních typů, ty s obvody vytvořenými na 200 mm substrátu a ty na 300 mm substrátu. Ty druhé jsou využívány pro dražší a kvalitnější produkty, ty první pro ty levnější. O starší, 200 mm technologii je ovšem eminentní zájem, neboť je používáno pro stále větší skupinu výrobků. Jde o další z důvodů, které na trh působí.

deska-procesor-cip

Foto: Pixabay

Vliv pandemie

Jako by toho nebylo málo, přišla globální pandemie. Ta jednak odstartovala zvýšení zájmu o notebooky a další technologii potřebné pro práci z domova, a jednak silně poškodila dodavatelské řetězce. To koneckonců platí neustále, problémy s dopravou zažívají prakticky všechny průmyslová odvětví a cena dopravy jakéhokoliv zboží se v porovnání s před-pandemickou dobou násobně zvýšila.

Stále však nejsme u konce seznamu problémů. K těm vyjmenovaným se přidaly tuhé a bezprecedentní mrazy v americkém Texasu, které si vynutily uzavření továren na čipy, a také velký požár ve výrobním parku v Japonsku. Výsledkem je smrtící mix, který způsobil zájemcům o čipy problémy, které historie nepamatuje.

Podle analytiků potrvá současná situace ještě minimálně dva roky, máme se tedy „na co těšit“.

Zdroj informací: https://www.bbc.com/news/business-58230388

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.