Studentské bydlení musí zdražit. Nevyplatí se otálet

Univerzity brzy otevřou své brány, aby přivítaly nové studenty. Ti budou v univerzitních městech pochopitelně potřebovat i ubytování. Koleje zdaleka nemají kapacitu na to, aby ubytovaly všechny, kteří chtějí bydlet. Studenti se tak jako každý rok ve velkém stanou nájemníky. Přestože ceny nájmů během pandemii rostly pomaleji než obvykle, aktuální inflace se do výše nájemného jistě negativně promítne. Faktorů, které zdraží studentské bydlení, je však víc.

Růst nájemného je nevyhnutelný

V září se zdražují energie, s nimi tedy i náklady na bydlení, ať již nájemní, anebo vlastní. Nájemné bude růst s rostoucí mírou inflace, ale i zdražováním stavebních prací, nových bytů a hypoték. Studenti se v poptávce o nájem budou setkávat s těmi, kteří nedosáhnou na hypotéku a bude pro ně nedostupné vlastní bydlení. To požene ceny vzhůru.

Nájmy budou s blížícím se akademickým novým rokem bezesporu zdražovat. Výjimkou je Brno, kde se zdražuje již od začátku roku. Tam je již také dle portálu Bezrealitky.cz hledání studentského bydlení v plném proudu. V Praze je zatím klid, také je tady nejmenší nárůst v nájemném oproti loňskému roku. Při včasném sjednání pronájmu mohou studenti ušetřit až několik set korun. I pražské nájmy se do října totiž mají o několik set korun zvednout.

Když chcete víc (a můžete si to dovolit)

Dle serveru UlovDomov.cz aktuálně vychází nájem dvoupokojového bytu v Praze průměrně na 14 tisíc korun. Zatímco někteří studenti mohou mít s danou výši nájemného problém, ti movitější by si za tuto částku mohli sjednat i hypotéku na vlastní byt. Například ubytovací jednotka 1+kk v projektu vblokuv projektu vbloku , projektu malometrážních bytů v kombinaci s velkorysými sdílenými prostory společnosti PSNspolečnosti PSN, stojí asi 3,3 milionu korun. Splátka 80% hypotéky na 20 let vychází aktuálně asi na 13,5 tisíce korun. Výhody vlastního bydlení jsou nesporné, a to i pro studenty, kteří pak po studiu mohou na bytě vydělávat formou pronájmu dalším studentům. Tak jako je nevyhnutelný růst nájmu, dá se počítat i s růstem ceny bytů. Byt představuje dvojitou investici. Její výhody si ostatně uvědomuje většina Čechů a proto je také v době enormních inflačních tlaků o investice do nemovitostí takový zájem.

Zdroje info: Bezrealitky.cz, UlovDomov.cz, https://www.psn.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.