Jak dlouho jste neposílali dopis? Víte, kolik dnes stojí známka?

dopis

Doba, kdy byly dopisy tou nejběžnější formou komunikace, je již dávno pryč. Přesto se ale posílají z různých osobních i pracovních důvodů i nadále. Pokud dopisy nepíšete a neposíláte pravidelně, nýbrž jen jednou za čas, pravděpodobně se vždy před odesláním dopisu zajímáte o to, kolik taková dopisní známka vlastně aktuálně stojí. Jak je tomu nyní?

Není dopis, jako dopis. 

Každý dopis charakterizují tři parametry, které určují kolik za jeho odeslání zaplatíte. Tím prvním je jeho hmotnost. Dopisy jsou rozděleny do několika váhových kategorií, konkrétně do 50 gramů, do 100 gramů, do 500 gramů a do jednoho kilogramu. Kromě toho záleží i na tom, zda je dopis zasílán jako zásilka ekonomická, nebo expresní (vždy o 7 korun více, než psaní ekonomické).

Posledním parametrem, který rozhoduje o ceně zásilky je to, zda se jedná o dopis obyčejný, nebo doporučený. V prvním případě pošta neneste žádnou odpovědnost za jeho ztrátu, v druhém případě ano.

dopis

Foto: Pixabay

Konkrétní příklady

Nejlevnějším případem je ekonomický dopis s hmotností do 50 gramů, za který zaplatí zákazník 21 korun (těžší psaní potom 25 Kč, 29 Kč resp. 35 Kč). Naopak, expresní psaní s hmotností lehce nad 100 gramů vás vyjde na 36 korun.

Dopis můžete odeslat přímo z pošty anebo si v případě obyčejných zásilek můžete zakoupit poštovní známku. Nenechte se přitom zmást faktem, že na ní není vyznačená její hodnota. Pošta dobře ví, o jakou konkrétní známku jde.

Zdroje informací: https://www.fondik.cz/clanky/kolik-stoji-znamka-na-dopis

https://www.denik.cz/ekonomika/ceska-posta-zdrazeni-20221003.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.