Horečka po zlatě: Banky jej rekordně nakupují

Investiční zlato

Centrální banky světa v loňském roce nakoupily nejvíce zlata za skoro 60 let. Naposledy takto nakupovaly v roce 1967. V minulém roce centrální banky nakoupily tento drahý kov za asi 1,5 bilionu korun a šlo o 1136 tun.  Co to znamená a proč centrální banky k takovému kroku přistupují?

Poptávka se zvyšuje

Poptávka po téměř univerzální investiční komoditě – zlatu je rekordní. V loňském roce se zvýšila o 18 procent. Vedle centrálních banky, které, jak bylo zmíněno, jej houfem nakupují, mají o drahý kov zájem také drobní investoři. U centrálních bank je tento přístup obzvláště zajímavý a ukazuje změnu postoje oproti 90. letům a přelomu milénia. Tehdy zejména západní centrální banky prodávaly zlato po stovkách tun. Po finanční krizi v roce 2008 a 2009 jej přestaly prodávat, k větším nákupům však nedocházelo. Ty prováděly spíše mladší tržní ekonomiky jako bylo Rusko, Turecko nebo Indie. Nyní je však zájem těchto bank enormní.

Proč banky zlato nakupují?

Obecně se dá shrnout, že centrální banky preferují zlato, protože se očekává, že tento drahý kov je natolik stabilní, že udrží svou hodnotu i v míně jistých časech. Právě do těch se nejspíše, vlivem energetické krize a válce v Evropě, dostáváme. Například oproti dluhopisům, které jsou také poměrně stabilní, není zlato závislé na žádném emitentovi nebo vládě.

Covid zájem zbrdil

Světová rada pro zlato, která informace a data zveřejnila, upozorňuje na to, že pandemie covid-19, možné k překvapení mnohých, nákupy zlata snížila. Druhá polovina minulého roku však již byla ve znamení velkého zájmu centrálních bank států o tento drahý kov. Od července do prosince 2022 banky nakoupily 862 tun. Nákupy oznámilo Turecko, Katar nebo Egypt. Jedním ze států, které nezveřejňují nákupy zlata je například Rusko, toho času ve válce s Ukrajinou, kterou napadl a část jejího území okupuje.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/zlato-centralni-banky.A230131_121354_eko-zahranicni_akp, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-centralni-banky-nakupuji-zlato-nejvic-v-historii-220886

Náhledové foto – Shutterstock