Investice do vývoje humanoidních robotů táhnou. Budou uklízet po dětech

AI

Pojem umělá inteligence je v poslední době skloňován ve všech pádech. Velký podíl na tom má společnost OpenAI, jejíž chatbot ChatGPT se stal skutečným fenoménem. Společnost však myslí i do budoucna, kdy by neměla být umělá inteligence omezená pouze na počítač jako takový, nýbrž by se měla propojit s možnostmi, které nabízí robotika. A sází na to i své peníze. Necháte se tím investorsky inspirovat?

Investice do norského start-upu

OpenAI společně s firmou Nvidia a několika velkými investičními fondy podpořily norský start-up 1X technologies, který hodlá vyvinout a na trh uvést humanoidního robota schopného pracovat například u pásové výroby, nebo v domácnosti. Zmiňována je jeho schopnost uklízet hračky po dětech, jeho schopnosti však budou využitelné pro mnoho dalších činností.

Kromě mechanické práce pak bude právě díky modulu ChatGPT schopen vést s člověkem konverzaci na poměrně vysoké úrovni. Právě toto propojení dá norské firmě konkurenční výhodu oproti dalším společnostem vyvíjejícím humanoidní roboty, například Boston Dynamics.

AI

Foto: Pixabay

Peníze pro robota

Investice činí v tomto případě více než 23 milionů dolarů (více než půl miliardy korun). Lze očekávat, že s investicemi do umělé inteligence se nyní roztrhne pytel. Jedná se o velmi prudce se rozvíjející odvětví, na kterém bude možné dobře vydělat. Stejně tak ale nepochybně mnoho firem nenaplní očekávání a investor v jejich případě o své peníze přijde.

Je však pravděpodobné, že jsme na prahu nové investorské mánie. Umělá inteligence bude v následujících měsících nepochybně investorsky žhavým zbožím. Přidáte se?

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/openai-poslala-miliony-na-humanoidniho-robota-z-norska-uklidi-po-detech-a-bude-pracovat-u-pasu-1397483

 https://fortune.com/2023/03/27/altman-vs-musk-openai-treads-on-teslas-robot-turf-with-investment-in-norways-1x/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.