Které pobočky Česká pošta uzavře? Hlavně ty ve větších obcích

Dopis

Česká pošta v rámci úspor plánuje uzavřít značné množství svých poboček. Má jít o 300 míst a my se dnes společně podíváme na to, které to nejspíše budou. Plánuje Česká pošta uzavřít i vaši pobočku?

Co poštu vede k rušení poboček

Jedním slovem by se dalo říct, že za rušením poboček jsou úspory. Když se však podíváme na celý problém podrobněji, uvidíme, že jde o reakci na dlouhotrvající trend, kdy se v poslední době výrazně snižuje zájem o služby, které Česká pošta, jakožto státní podnik nabízí. Zejména vlivem digitalizace, ale i častější a levnější konkurenci klesá zájem o služby na pobočkách. Za posledních pět let má jít o pokles okolo 40 %. Na tento pokles vytíženosti poboček České pošty reaguje nyní Český telekomunikační úřad. Ten změny reflektuje tak, že navrhuje úpravu parametrů rozložení poboček pošty v republice. Navrhuje, aby každá obec s více jak 2500 obyvateli měla svou poštu v docházkové vzdálenosti 3 kilometrů. Dosud šlo o 2 kilometry. Tím by zaniklo na 300 poboček.

O jaké pošty půjde

Česká pošta již uvedla, že nebude uzavírat pobočky v těch obcích, kde se nachází pouze jedno toto místo. Stejně tak by se nemělo omezení poboček týkat pošt Partner, kterých je v Česku 819. Pobočky, které budou zrušeny budou dle podniku vybírány dle návštěvnosti a počtu uskutečněných transakcí. Dále však také dle ekonomické rentability a podobně. Právě tyto parametry by tedy měly rozhodnout, zda například i vaše pošta nebude v průběhu pár měsíců z ekonomických důvodů uzavřena.         

Pošta již pobočky zveřejnila

Česká pošta již zveřejnila seznam poboček, které plánuje uzavřít. Nejvíce by se změny měly dotknout Moravskoslezského kraje, kde by mělo zmizet 48 poboček České pošty. Praha by měla přijít o 35 kontaktních míst a Ostrava jako taková o 19. Pokud vás zajímá konkrétní rozložení rušených poboček a to, zda se bude zavírat právě vaše pobočka či pobočky ve vašem okolí a obci, můžete se podívat na seznam na stránkách České pošty.

Zdroj: https://www.ceskaposta.cz/-/ceska-posta-zrusi-300-svych-pobocek, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/seznam-rusenych-post-ceska-posta-pobocky-ruseni-pobocek_2303310929_ako, https://www.mesec.cz/clanky/ceska-posta-zrusi-300-pobocek-podivejte-se-jestli-je-to-i-ta-vase/

Náhledové foto – Pixabay