Hypotéky budou nadále zdražovat – jakou fixaci tedy zvolit

01_hypoteka2

Úroky u hypoték se budou i nadále zvyšovat. Proto je dobré si říci, jaká fixace je u hypotečního úvěru v této chvíli vlastně nejlepší. Podíváme se také na možný vývoj na hypotečním trhu. Pojďme tedy na to!

Jestřábí politika ČNB – záruka zdražujících se hypoték

Česká národní banka opět zvedla sazby o 0,75 p.b. Zároveň však dodala, že by již brzo s touto protiinflační jestřábí politikou mohla skončit. Cílem ČNB je mimo jiné dosáhnout posilování korunu a zmírnit importovanou inflaci. Situace se však může vyvinout tak, že i další zvyšování bude zapotřebí. Dá se předpokládat, že ještě z březnového zasedání rady ČNB vzejde další zvýšení sazeb, minimálně o 0,5 p.b. Jak to? ČNB predikuje inflaci v prvním kvartále tohoto roku až k 10 %. S inflací okolo 5 % pak budeme moci počítat nejspíše až do konce prvního pololetí.

Dva možné scénáře změn úrokových sazeb

Pokud se podíváme na nejbližší dobu, je otázkou, jaké scénáře lze od České národní banky a inflační situace v České republice očekávat. Nejreálnější jsou však tyto dva scénáře. Pokud ČNB dodrží to, co nyní slíbila a nebude nadále zvyšovat úrokové sazby, pak je možné, že sazby nechá na úrovni 5-6 % bez dalšího zvyšování do konce roku. Pokud se situace ohledně inflace v Česku zlepší a bude nižší (okolo 5 %), pak lze očekávat, že sazby ČNB posune níže, někam k 4 %.

Jak dlouhou fixaci sazby u hypotéky zvolit?

Pokud si nyní sjednáváte hypotéku, určitě přemýšlíte na jak dlouho si máte nabízený úrok zafixovat. V době, kdy byly úroky ještě nízké, se doporučovaly dlouhé fixační doby. Nyní jsme však v úplně jiné situaci. Jsou dva pohledy. Dát si jednoroční fixaci a čekat, že za rok budou úrokové sazby vlivem ČNB nižší, nebo zvolit variabilní hypotéku. Sice budete chvíli platit vyšší úroky, avšak časem, když se úroky zase sníží, zafixujete sazby u přívětivé výše. Nyní nejspíše není doba na to, fixovat úroky na dobu delší než 3 roky. Pravděpodobně se totiž v této době opět dostaneme na nižší úroky, někde okolo 1,5-3 %. Konečně o tom však rozhodne vývoj v prvním pololetí tohoto roku. Ten ukáže, jaký vývoj inflace a následné politiky České národní banky lze očekávat.

Zdroj: Komentář webu VideoBydlení.cz ze dne 7. února 2022
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.