Green Deal se mění: Eko nadšení střídá boj o peníze do kapes mocných

Ochrana přírody

Evropa by měla být do roku 2050 klimaticky neutrální. Všude budou fotovoltaiky, nebudeme potřebovat plyn a ropu. Nádhera. Idea, která hýbala světem, a to docela dlouho. Nebudou války a Zelení jsou zastánci pacifismu. Krásné nápady, kterým se chce věřit. Realita se ale trochu vymkla kontrole a svět se změnil. Dost radikálně. Rusové jasně ukázali, že onen Zelený úděl má spousty trhlin a dlouhodobě přinášel peníze do kapes mocných. Ostatně podívejme se na proměnu zeleného nadšení trochu podrobněji.

Pacifismus byl zastřelen

Asi tak. Jestliže jste neutrální, nutně se přikláníte na stranu utlačovatele. Tento fakt není možné nijak vyvrátit. Ostatně přesně takové byly i závěry stranické konference německých Zelených v Düsseldorfu, jež proběhla minulou sobotu. Ze zvláštního fondu půjde 100 miliard eur na výzbroj Bundeswehru a dodávky těžkých zbraní Ukrajině. Přesto předseda strany hovořil jasně o tom, že Zelení zůstávají mírovou stranou. Dříve přitom Zelení nikdy válku neřešili, a to bylo konfliktů celkem dost. Jejich pozice se prostě mění.

Svědomí a morálka zakladatelů strany

Vždyť zhruba 50 let nazpět zakladatelé strany a spousty dalších lidí volalo po tom, abychom přebytky, které máme vraceli přírodě. Vedlo se nám tak dobře, že jsme si mohli dovolit sáhnout do vlastního svědomí a hovořit o morálce. Postmaterialistická společnost ale neexistuje a politický idealismus byl doslova sešrotován politickou garniturou. Kupovat bychom měli vše, co je zelené, někomu to přinese zisk! Pojem green wasching byl na světě. Všechno, co je zelené, je lepší. Natřeme zboží nazeleno a prodáme jej dráž!

Merkelová jako hrobník?

Ano, německá kancléřka také vyměnila jakékoli ideály za to, aby byla co možná nejdéle u moci. Energetický zlom, tedy Energiewende v jejím pojetí zlikvidoval jakékoli solidní energetické smýšlení v Německu a ostatních zemích. Zapomenout nelze ani na nečinnost energetické evropské komise pod vedením Jeana-Clauda Junckera. Výsledky její práce byly tristní.

Zelené nadité peněženky mocných lidí

Kam zmizel zelený idealismus? Do kasiček mocných politiků a vlivných lidí. Demokracie má také trhlinky a začíná se nám jako lidem spíše přikazovat. Hovoří se o nouzi a poklesu životního stylu. Morálně jsme už ale seshora upadat začali. Alespoň prozatím.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-ekologie-pokrytectvi-zeleni-green-klima-planeta-pacifismus.A220502_144627_zahranicni_albe

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_cs

https://www.sueddeutsche.de/meinung/klimaschutz-eu-green-deal-1.5354607?reduced=true

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.