Firmy potřebují lidi, jinak hrozí omezování výroby

Průmysl

Personální agentury Hofmann Personal provedla průzkum mezi českými firmami. Výsledek? V některých oblastech hrozí omezování výroby, a to zejména kvůli nedostatku pracovní síly. CO dalšího z průzkumu vyplývá? Na to se dnes společně podíváme!

Dvěma třetinám firem chybí lidi

Ve více než dvou třetinách firem, které se zabývají průmyslem, chybí pracovníci. Největším nedostatkem pracovní síly trpí Moravskoslezský a Zlínský kraj. Lepší situace je například v Praze či Středočeském kraji, který hlavní město obklopuje. V průměru se dá říci, že na jedno pracovní místo kvalifikovaného dělníka připadá jen asi 0,2 až 0,3 uchazeče. Jde o ještě menší hodnoty, než které byly na začátku roku. A jak tedy firmy kvalitní pracovníky hledají? Nejvíce funguje doporučení od stávajících zaměstnanců. Fluktuaci nyní snižuje zejména vysoká spokojenost zaměstnanců a růst mezd. Bez cizinců se tak náš pracovní trh nejspíše neobejde.

Firmy se spoléhají na cizince

Jak bylo již výše uvedeno, jediným spasením tak nyní jsou zahraniční pracovníci. Kvůli nedostatku lidí až 57 procent firem spoléhá na rekrutování nových zaměstnanců z řad cizinců. Častěji jde o větší firmy a firmy zahraniční. Dle průzkumu jsou cizinci na rozdíl od Čechů ochotnější pracovat na směny i o víkendech. Firmy si hlídají u cizinců i doklady o kvalifikaci. Více než 50 procent firem tyto doklady kontroluje, pro 30 procent pak nejsou důležité.

Firmy své zaměstnance motivuje a nabízí odměny

Firmy opravdu hledají, kde se dá. S tím souvisí i další trend u českých zaměstnavatelů. Mnoho podniků totiž vyhledává informace o možných nových posilách tak, že se ptá svých zaměstnanců. Těm pak nabízí příspěvky za to, že najdou nové pracovníky. A odměny nejsou nikterak malé. V průměru se dle průzkumu se pohybují v rozmezí od 12 do 40 tisíc korun.

Zdroj: Průzkum pro společnost Hofmann Personal (https://www.hofmann-personal.cz/cz/)
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.