Způsobí vysoké ceny zemního plynu v Británii potravinovou krizi? A jak spolu tyto fenomény souvisí?

01_maso

Britské supermarkety by se mohly již brzo potýkat s nedostatkem masa a dalších čerstvých potravin. V řádu několika týdnů by se totiž mohlo projevit uzavření dvou britských závodů významného amerického výrobce hnojiv – CF Industries (CF) – ke kterému přiměly vedení společnosti raketově rostoucí ceny plynu. A protože právě tyto továrny dodávají Británii 60 % potravinářského CO2, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hnojiv, riziko je zcela reálné. Jedná se však jen o jeden z řady problémů, kterým britská ekonomika v současnosti čelí.

Zemní plyn, CO2 a potravinářský průmysl

Společnost CF Industries se sídlem v americkém státě Illinois minulý týden uvedla, že kvůli extrémně vysoké ceně zemního plynu zastaví na neurčito provoz ve svých dvou britských provozech. Britské potravinářské asociace varují, že takto výrazné omezení dodávek CO2 by mohlo způsobit nedostatek potravin do 14 dnů od chvíle, kdy se současné zásoby oxidu uhličitého vyčerpají.

Oxid uhličitý se totiž používá k omráčení jatečných zvířat a také v obalech k prodloužení trvanlivosti čerstvého, chlazeného a pečeného zboží stehně jako při výrobě sycených nápojů. Současná situace tak odkryla fakt, že britský potravinářský průmysl je závislý na několika málo dodavatelích základních prostředků, kteří navíc pocházejí buď z USA, anebo z kontinentální Evropy.

02_maso

Foto: Pixabay

Krize střídá krizi

V září vzrostly ceny zemního plynu ve Spojeném království meziročně o 420 %. Ceny plynu prudce rostou také jinde v Evropě, především kvůli vyčerpaným zásobám, velké poptávce po plynu z Asie a kvůli nízkým dodávkám z Ruska.

Tento problém je však obzvláště palčivý právě ve Spojeném království, kde je nedostatek velkých skladovacích zařízení a kde je letos výrazně nižší produkce kvůli zpoždění nových projektů souvisejících právě se skladováním zemního plynu.

Richard Walker, výkonný ředitel řetězce supermarketů Iceland Foods, pro BBC uvedl: „Tady už nejde o to, jestli budou Vánoce v pořádku, ale o to, aby se kola točila a světla svítila tak, aby se na nějaké Vánoce vůbec dostalo.“

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.