Covidové doučování: Drahý nesmysl s minimálním využitím

Student

Doučování za období, kdy žáci z hlediska klasické výuky strádali, je tady. Nyní mohou rodiče projevit zájem o doučování svých ratolestí a škola jim vyhoví. Tedy konkrétně základní škola či nižší stupně gymnázií, případně konzervatoře a poslední ročníky středních škol. Na tuto formu vzdělávání bylo vynaloženo čtvrt miliardy korun z Národního plánu obnovy. Žáci mohou doučování využívat až do Vánoc. Zájem ovšem není nijak zběsilý. Divit se tomuto faktu nelze.

Většina dětí doučování nepotřebuje

Distanční výuka sice patřila mezi hodně diskutovaná témata, nicméně přesto lze říct, že děti, jež chtěly, se něco naučily. Prostě si jen opakovaly, nebo dokonce získaly nové vědomosti. Především starší žáci a žákyně, jež jevili o školu zájem před koronavirovou pauzou, bez potíží obstáli. Nepotřebovali ani prezenční výuku. Ti, kteří už před covidem ve škole dělali mi minimum, si doma udělali covidové prázdniny a nyní by se jim doučování hodilo. Zájem o něj ale z drtivé většiny jevit nebudou. Logicky.     

Komu by se chtělo doučovat po 6 vyučovacích hodinách?

Máte pocit, že by se dítě chtělo na druhém stupni po 6 vyučovacích hodinách ještě vzdělávat? Rozhodně ne, je unavené, roztěkané a má toho všeho dost. Je přitom jedno, zdali daný jedinec dával ve škole po celý vyučovací proces pozor, nebo nikoliv. Je-li doučování ráno, dítě ještě spí. Celkový smysl doučování se tak blíží nule.

Podobně je to i s pedagogickou intervencí

Přesně tak. Podobně jsou na tom i žáci, jimž byla doporučena pedagogická intervence. Jsou odpoledne unavení, učit se jim nechce. Jdou se vzdělávat jen z jednoho důvodu, chtějí to po nich rodiče. Na prvním stupni možná ještě intervence i doučování padnou na úrodnou půdu, pro starší děti jde často o zbytečnost.

Zdroj info: https://www.lidovky.cz/domov/doucovani-studentu-kteri-v-dobe-covidu-nestihali-vyjde-az-na-ctvrt-miliardy-reditele-skol-projektu-m.A210913_145514_ln_domov_rkj

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.