Finanční gramotnost je otázkou rodičů, nikoli škol

Dítě a peníze

V souvislosti s novými vzdělávacími programy a inovacemi ve stávajících se poměrně často hovoří o finanční gramotnosti. Jinými slovy, děti by se měly ve škole naučit, jak hospodařit s penězi, jak vypadá finanční svět a prakticky všechno, co se hospodaření týče. Existuje spousta různých metodik, materiálů a také výzkumů o tom, jak by se měla finanční gramotnost učit. Proč? Vždyť své dítě by měl naučit základní finanční gramotnosti rodič. Jednoznačně.

Nic není zadarmo

Pro většinu z nás jakási samozřejmost. U dětí tomu tak ale není. Vždyť dlouhou dobu zadarmo dostávají prakticky všechno. Pokud dítě rozlije džus nebo se mu podaří udělat jakoukoli jinou škodu, mělo by vědět, že to něco stojí. Jak čas rodiče, tak i peníze. Pokud nechápe, není od věci říct mu, že to půjde z jeho naspořených peněz. Případně také to, že má daná věc cenu něčeho, co má rádo a taky by nechtělo, aby to bylo zničeno. I drobounká upozornění dělají divy. Mnohdy ale jako rodiče jen mávneme rukou.

Dítě se ptá samo, stačí jen naslouchat

Určitě, chce vědět, kolik co stojí, případně jak na to získat peníze. Vždyť děti chtějí hračky a spousty dalších věcí. Cenu se vyplatí dítěti sdělit a říct mu, co všechno je nutné pro získání takové částky udělat. Postupem času dítě uslyší pojmy hypotéka, půjčka a podobně. Proč si o tom nepopovídat? Vždyť i dítě by mělo vědět, že na dům, ve kterém bydlí, se nejspíše váže hypotéka. Stejně tak bude nezletilého zajímat, jak funguje kreditní karta, jak se platí a odkud pocházejí peníze vydané za nákup. Máte prostor. V tomto není potřeba suplování školy.

Jak peníze vydělat?

Také tady se vyplatí vštípit dítěti do hlavy, že peníze nepadají z nebes. Některé děti prakticky nemají ani páru o tom, co všechno musí rodič udělat pro to, aby finanční prostředky vydělal a rodina se měla dobře. Dítě se musí jednoznačně už doma dozvědět, že vydělat peníze není žádný med. Rodič by mu měl ukázat některá povolání, jež jsou extrémně složitá, případně dát dítěti přičichnout k práci, aby samo vidělo. Až tak je to jednoduché. Opět platí, že škola by měla být v tomto případě až druhá, která to bude dospívajícímu dítěti sdělovat.

Zdroje info: Autor

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.