Bývalé berlínské letiště se promění v pulzující srdce města

Tegel

Berlínské letiště Tegel sloužilo německému hlavnímu městu od roku 1948. V roce 2020 se však jeho brány uzavřely a Berlín konečně po vleklých problémech přesunul svůj vzdušný přístav na více vyhovující místo, na letiště Brandenburg. Vznikla tak obrovská opuštěná plocha, pro kterou bylo potřeba nalézt využití. V tuto chvíli už je jasné v co se bývalé letiště promění a proces proměny brzo započne.

Nová čtvrť na ploše bývalého letiště

Plocha bývalého letiště a jeho okolí činí pět set hektarů. Na nich vyroste celá nová čtvrť, která bude zahrnovat rezidenční oblast (nových bytů zde vyroste až pět tisíc), stejně jako výzkumná pracoviště, podnikatelské inkubátory, kulturní instituce, přednáškové sály apod.

Celý investiční projekt má hodnotu osm miliard eur (v přepočtu asi 200 miliard korun). Celý projekt zaštiťuje investiční společnost Tegel Project.

Tegel

Foto: Pixabay

Přípravné práce a začátek projektu

Přípravné výkopové práce začnou již letos, celý prostor již byl stavebníkům předán. Největší část stavebních aktivit by měla být dokončena v roce 2027. Při stavbě budou v maximální míře využívány technologie šetřící životní prostředí, například fotovoltaika, nebo čerpání geotermální energie. Výsledkem má být areál, který bude energeticky prakticky soběstačný.

Berlín si tak zjevně i nadále udrží pozici evropského města, kde se realizují ty nejzajímavější stavební projekty. I park Tegel se bude podle všeho počítat k těm projektům, ze kterých budou ještě dlouho čerpat inspiraci mnohé další developerské projekty v celé Evropě a po celém světě.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/byvale-letiste-berlin-tegel-se-promeni-v-novou-ctvrt-a-vyzkumny-park-1393619

 https://www.euronews.com/green/2022/07/28/berlins-tegel-airport-to-be-transformed-into-environmentally-friendly-10000-person-communi

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.