Příští rok: Strop cen energií ano, úsporný tarif už ne

Plyn

Vláda schválila, jak bude vypadat pomoc lidem s cenami energií v nadcházejícím roce, tedy po prvním lednovém dni roku 2023. Zastropování cen energií bude i nadále platné. To se však již nedá říci o úsporném tarifu, který vláda pro rok 2023 ruší. Proč? A jak dále bude vypadat pomoc?

Schváleno zastropování cen energií

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila vládní nařízení, které stanoví, jak to bude se zastropováním cen energií. K tomuto ji oprávnila novela energetického zákona, která byla oběma komorami parlamentu protlačena v září. Novela stanovila, že lze zastropovat ceny energií, a to v případě mimořádné energetické situace. Podoba zastropování umožňuje, že může platit jak pro domácnosti, tak i pro malé a střední podnikatele, ale i vládní instituce, školy, zdravotnická a sociální zařízení, provozovatele městské hromadné dopravy a podobně

Zastropování bude platit celý rok 2023

Právě zastropování cen energií je nástrojem, který bude platný po celý následující rok. Vládní nařízení dokonce umožňuje platnost ještě prodloužit. U domácností bude cenový strop nastaven na stop procent své spotřeby elektřiny a plynu. Dále se bude týkat malých a středních podniků do 250 zaměstnanců s obratem do 1,25 miliardy korun. Maximální cena elektřiny bude ve výši 5 Kč/KWh bez DPH a stálý měsíční plat za elektřinu nesmí být vyšší jak 130 Kč na odběrné místo za měsíc (jde o poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu).  Plyn bude mít cenový strop nastavený na 3 Kč za KWh bez DPH.

Vláda ruší úsporný tarif

Současně Vláda České republiky zrušila úsporný tarif pro rok 2023. Proč? Zastropování cen energií jej má nahradit. Úsporný tarif nyní funguje pro každého odběratele (domácnosti) od začátku října, přičemž v sobě zahrnuje příspěvek 3500 respektive 2000 Kč, dle tarifu. Tento úsporný tarif však bude tedy platit jen do prosince tohoto roku. Jeho funkci by pak mělo zcela přebrat právě zastropování cen energií.

Zdroj: Vláda ČR, https://www.penize.cz/bydleni/437085-strop-bude-usporny-tarif-uz-ne-pomoc-s-drahymi-energiemi-je-definitivni, https://www.lidovky.cz/byznys/energie-zastropovani-elektrina-plyn-usporny-tarif-vlada.A221005_194426_ln_ekonomika_hma

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.