Evropský parlament promarnil příležitost odmítnout normu Euro 7

Evropská unie

Evropský parlament ve čtvrtek 9.11. promarnil příležitost odmítnout novou emisní normu Euro 7. Původní návrh byl podle europoslance Ondřeje Kovaříka nedotažený a měl negativní dopady na výrobce a řidiče automobilů. Kovařík, který hlasoval proti, tvrdí, že norma je stále příliš přísná a může vést ke zdražení nových aut.

Návrh byl nedotažený

„Když Evropská komise před rokem předložila návrh Euro 7, spustila se bouře nevole,“ říká Ondřej Kovařík, europoslanec za hnutí ANO. „Oprávněně. Emisní norma v této podobě nikdy neměla spatřit světlo světa.“

Kovařík upozorňuje, že původní návrh byl nerealistický a stěží proveditelný. „Jeho dopady na životní prostředí by byly sporné, ale dopady na výrobce a uživatele automobilů jasně negativní,“ říká.

Schválení původní verze by mělo za následek zpomalení inovací, zastavení výroby malých aut, masivní propouštění ze strany výrobců a v neposlední řadě zdražení nových aut o desítky tisíc korun.

Kompromisní návrh je stále problematický

Poslední kompromisní návrh, který byl dnes schválen, sice některé z těchto problémů řeší, ale stále je problematický.

Nový návrh je sice mírnější než původní, ale stále je příliš přísný, říká Kovařík. „Emise budou omezeny na úroveň, kterou je v současné době možné splnit pouze s pomocí nejmodernějších technologií, které jsou však velmi nákladné.“ 

Kovařík také upozorňuje, že nový návrh stále neřeší otázku zákazu spalovacích motorů v EU. „Předkládali jsme návrhy umožňující využití tzv. CO2 neutrálních paliv syntetického nebo biologického původu ve spalovacích motorech,“ říká. Podle Kovaříka mohou tato paliva totiž přispět ke snížení emisí a umožnit tak další využívání technologie spalovacích motorů. Tento návrh byl však většinou europoslanců odmítnut.

Zdroje info: Ondřej Kovařík

Náhledové foto: Pixabay