Čína chce do dvou let masově produkovat humanoidní roboty

robot

Fakt, že Čína klade velký důraz na rozvoj technologií, není žádným překvapením. Snahy Číny v oborech jako jsou zelené technologie, nové jaderné reaktory, nebo umělá inteligence dosahuje Čína stále lepších výsledků. Demonstruje to i oficiální vyjádření vlády o tom, že země chce od roku 2025 začít masově produkovat autonomní humanoidní roboty.

Roboti pro průmysl i armádu

Výrobou humanoidních robotů v masivních počtech se zalidněná Čína hodlá vyšvihnout na špici technologického vývoje. K jejich dokonalosti ještě velký kus práce ale chybí. To, aby se humanoidní robot podobal konstrukcí i vnějším vzezřením co nejvíce člověku, je ta menší část problému. Sami Číňané přiznávají, že k tomu, aby svého cíle dosáhli, musí ještě dosáhnout celé řady technologických průlomů v oblasti robotiky i umělé inteligence.

robot

Foto: Pixabay

Oficiální vyjádření čínského Ministerstva průmyslu a informačních technologií mluví o tom, že hlavní motivací pro výrobu robotů je jejich nasazení v nebezpečných podmínkách. Mnozí analytici však upozorňují na to, že se pod tímto popisem může skrývat i vojenské použití těchto robotů. O něčem podobném americká armáda také uvažuje, ale mluví o tom, že myšlenky na něco takového jsou ještě hodně předčasné.

Technologická válka Číny se západem

I když je třeba brát čínské vyjádření s velkou rezervou, zvláště pak zmíněný rok 2025, jedná se o další doklad pokračující technologické války mezi Spojenými státy (v širším smyslu se západním světem) a Čínou. Oblast vojenských technologií je logicky jedním z hlavních kolbišť.

I tento případ ukazuje na to, jaký důraz na technologie Čína klade a na to, že úspěch jakékoliv země či spojeneckého svazku v následujícím historickém období, bude s technologiemi úzce spojený.

Zdroje informací: https://www.businessinsider.com/china-plans-mass-production-humanoid-robots-within-two-years-2023-11

https://vtm.zive.cz/clanky/cina-chce-do-roku-2025-zahajit-masovou-vyrobu-humanoidnich-robotu/sc-870-a-225075/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.