V Česku roste množství podvodných e-shopů

podvod

Každým dnem roste množství podvodů. Ať už se jedná o phishing, vishing nebo smishing, což jsou praktiky napadající především uživatele chytrých telefonů s cílem získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo peníze, tak i výzvy k zaplacení dluhu, podvody spojené se zásilkami nebo podvodné stránky. Mezi ně patří například podnik „Amalie Praha“. Ten se snaží hrát na city uživatelů a poutavými popisky produktů s vymyšlenými příběhy láká peníze z potencionálních zákazníků. Těm po zaplacení v „lepším“ případě dojde fejkové zboží, v horším případě nic.

Hraní na city

Výše zmíněný „obchod“ je jedním z mnoha, který dostává pozornost na internetu, zejména na sociálních sítích. „Bohužel oznamuji uzavření naší milované rodinné firmy“ přesně tak vypadá jeden z příspěvků podvodného obchodu s oblečením na sociálních sítích. Ačkoli se tváří obchod jako ryze česká firma, tak ve skutečnosti se jedná o asijský e-shop. Sami se můžete přesvědčit, když navštívíte jejich stránky https://amaliepraha.com. Seznam pofidérních e-shopů naleznete na tomto seznamu, kde stačí zadat klíčová slova obchodu. Pokud se vám pochybný obchod zobrazí v seznamu, rozhodně se vyvarujte nákupu zboží na daném obchodě.

Jak poznat podvodný e-shop?

Je velice snadné podlehnout lákavým cenám, obzvláště ti, kteří nemají příliš zkušeností s podvody nebo nepatří mezi nejzdatnější uživatele. Než si „uděláte“ radost, tak si pečlivě prohlédněte jejich internetové stránky, abyste našli důležité informace. V sekci podmínek služeb je hned několik pochybností. Už první odstavec tvrdí, že obchod spadá pod „Industex Limited“. Nikde však nelze dohledat, že daný obchod spadá pod tuto společnost. Korespondenční adresa odkazuje na Hong Kong. Telefonní číslo má francouzskou předvolbu a stránky byly založeny na Islandu s provozovanou IP adresou v Kanadě.

Fiktivní hodnocení

Při nákupu z internetu je důležité také sledovat různé recenze, kde uživatelé hodnotí svou zkušenost s produktem a obchodem. U podvodných obchodů se jimi řídit nelze, a to z prostého důvodu. Recenze neodpovídají skutečnosti. Provozovatelé stránek či obchodů si vytváří své vlastní hodnocení prostřednictvím fiktivních profilů. Nehodící komentáře mažou. Jakmile spatříte nízký počet hodnocení s vysokým hodnocením a pouze pozitivní recenze, je potřeba zbystřit. Zkontrolujte veškeré důležité údaje.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-asijsky-e-shop-hraje-na-city-a-obira-lidi-o-penize-40450152

Náhledové foto: Pixabay