Ekonomika není ve formě, poznáte to podle těchto znaků

Jak poznáte, že ekonomika není ve formě? Zisků nelze dosahovat donekonečna, a tak se čas od času stane, že ekonomický růst začne zpomalovat, až se zastaví úplně. A pak nastává recese. Jaké jsou varovné znaky, že se tak děje? Několik z nich vyjmenováváme níže.

Rostoucí inflace

Určitá úroveň inflace je dobrá věc. To znamená, že nezaměstnanost je nízká, pracovníci jsou dobře placeni a utrácejí peníze. S rostoucí poptávkou po spotřebním zboží rostou také maloobchodní ceny, což je inflace. Když však růst inflace příliš rychlý, donutí to státní rezervy zchladit ekonomiku zvýšením úrokových sazeb. Nebezpečí zvýšení úrokových sazeb spočívá v tom, že půjčky jsou dražší. A pokud jsou společnosti již nervózní z nadcházející recese, budou pravděpodobně méně půjčovat a investovat do nového vybavení a nových nájemních jednotek, pokud budou úrokové sazby vysoké. Ideální je udržet inflaci v oblasti dvou procent.

Nezaměstnanost

Nízká nezaměstnanost znamená, že zaměstnavatelé musí zvyšovat mzdy, aby přilákali špičkové talenty z trhu práce. Avšak také to znamená, že extrémně nízká míra nezaměstnanosti může být také kouřem před ekonomickým požárem. Nejtěžší je ale zjistit, kdy míra nezaměstnanosti zasáhla dno.

Pokles v bytové výstavbě a prodeji

Trh s bydlením tvoří velkou část HDP každé země. To je důvod, proč dva z nejjasnějších ukazatelů recese jsou prudké poklesy jak v nové bytové výstavbě, tak v prodeji domů. Ekonomové věnují velkou pozornost počtu nových projektů bytové výstavby. Nárůst počtu zahájení bydlení znamená, že stavitelé jsou přesvědčeni, že ekonomika bude v příštích šesti měsících pokračovat v dobré výkonnosti a že spotřebitelé budou mít k dispozici hotovost na koupi nových domů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *