Ekologie si žádá nahradit i mléko

Mléko

Nikoliv živočišné, ale rostlinné mléko bude pravděpodobně v nejbližší době v regálech obchodů čím dál tím běžnější. Výroba mléčných produktů má totiž velmi významný vliv na růst emisí skleníkových plynů. Produkce kravského mléka přispívá ke zvýšení globálního oteplování velmi výrazně a co se zátěže životního prostředí týká, je to jedno ze zásadních odvětví.

Co je špatného na kravském mléku?

Fakt, že produkce kravského mléka je neekologická, je neoddiskutovatelný. Chceme-li ekologické mléko, musíme se poohlédnout po jiných typech, druhy než na jaké jsme byli doposud zvyklí. I u nás lze samozřejmě rostlinná mléka koupit, většina lidí tak ale většinou ještě nikdy neučinila. Jsme zkrátka zvyklí na mléko polotučné, plnotučné a odtučněné, případně potom neupravované mléko z biofarem. Stále jde ale o kravské mléko, se všemi problémy, které jeho získávání na životní prostředí klade.

Ekologičtější jsou rozhodně mléka rostlinná. Analýzy a studie jasně ukazují, že při výrobě rostlinných mlék je generováno třikrát méně skleníkových emisí než na běžně vyrobené kravské mléko. Jen ony hektary půdy, které jsou třeba pro živení krav, dosahují obrovských rozměrů a často je kvůli nim ničeno původní prostředí.

Mléko

Foto: Pixabay

Rostlinná mléka

Ve světě se čím dál tím více začínají prosazovat mléka rostlinná. Světovým lídrem je v tomto ohledu Čína, kde se již dlouhou dobu masivně prodává sojové mléko. Oblíbená jsou také ořechová mléka, které lze vyrobit téměř z jakýchkoli ořechů. Za nejchutnější jsou potom považována ta mandlová, lísková nebo kokosová.

A v čem tkví ekologičnost rostlinných druhů mléka? Kromě toho, že odpadá zátěž spojená s produkcí kravského mléka, mají rostlinná mléka i další výhody. Stromy, na kterých dané plody rostou, pohlcují uhlík v podobě oxidu uhličitého a na konci své životní dráhy poskytují dřevní biomasu, takže své uplatnění mají pro více účelů najednou.

Celý tento cyklus je výhodný pro naše životní prostředí. Za nejvíce ekologicky vyrobené mléko se potom považuje to konopné, které se vyrábí z rozmixovaných konopných semínek smíchaných s vodou, které svojí chutí připomínají oříšky. Takové mléko je i lépe stravitelné a na trzích bude pravděpodobně hrát jednu z předních úloh.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/nejzelenejsi-mleko-je-z-konopi-kravske-za-sebou-nechava-ekologickou-smouhu-1374267

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.