Rozhodnutí ČNB o úrocích: očekávané, ale i šokující

Jiří Rusnok

Česká národní banka, jakožto instituce, která mimo jiné v našem systému dohlíží na měnovou stabilitu v ekonomice, rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Reaguje tak na zvyšující se inflaci. Jak lze tento její krok hodnotit? Na to se dnes společně podíváme. Pojďme na to

Zvyšování bylo očekávané, přesto míra zvýšení překvapila

Česká národní banka určitě není institucí, která by byla známá jakýmikoli chtěnými šoky, kterými by ekonomiku ovlivňovala. Nyní však svou stabilní pověst do jisté míry ztratila. Přestože téměř všem muselo být jasné, že úrokové sazby se zvyšovat budou, a to zejména kvůli situaci v hospodářství, kdy je zde rekordní míra inflace, výsledná míra zvýšení sazeb překvapila nejednoho analytika. Nejčastěji se tipovalo zvýšení od 0,5procentního bodu do 0,75procentního bodu. 4. listopadu však Česká národní banka rozhodla, že úrokové sazby se budou zvyšovat o 1,25procentního bodu na úroveň 2,75 %. Toto zvýšení tedy daleko zůstává za jakýmikoli predikcemi.

Třetí nejvyšší změna sazeb v historii

Tato změna repo sazby o 125 bazických bodů je třetím největším zvýšením (respektive změnou) úrokové sazby v historii samostatné České republiky. V roce 1997 zvýšila Česká národní banka skokově repo sazbu z 12,4 % na 39 %, což dodnes představuje rekord v míře zvýšení repo sazby. O nynějším zvýšení pak lze říci, že takto nezakročila Česká národní banka od roku 1998. Jde tedy o největší zvýšení sazby za 23 let. Dostáváme se tedy na úroveň úrokové repo sazby, která zde byla naposledy před 13 lety.

Jak zvýšení ovlivní hypotéky

Pokud zvažujete hypotéku, jde o docela znepokojivé zprávy. Hypotéky budou zdražovat. Těžko říci, jak konkrétně. Například ale při minulém zvýšení reagovaly banky bouřlivě. V posledním měsíci totiž došlo ke zvýšení nejtypičtějších fixací a LTV o 0,5 až 0,7procentního bodu. Nyní budou nejspíše banky více opatrné, avšak průměrná hypoteční úroková sazba by se již tento měsíc mohla dostat přes 4 %. V roce 2022 pak můžeme očekávat úrokové sazby hypoték klidně nad 5 %.

Zdroj: David Eim v tiskové zprávě Gepard Finance ze dne 4. listopadu 2021

Náhledové foto – Česká národní banka

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.