Plány nové vlády: Zrušení EET i snížení deficitu

Půjčky

Koaliční smlouva mezi koalicemi SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP09, a koalicí STAN a Pirátů byla již podepsaná. Co dle ní má nová vláda v plánu? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Snížení deficitu rozpočtu

Koalice SPOLU a PirSTAN se vzájemně v koaliční smlouvě zavázaly, že chtějí snížit v rámci svého vládnutí schodek státního rozpočtu na úroveň 3 % hrubého domácího produktu. A to co nejdříve. Příští rok by se měl pohybovat schodek okolo 7 % HDP, další rok pak klesnout na 5 %.

Snížení odvodů na sociální pojištění

Dále se strany vznikající vládní koalic domluvily, že jedním z jejich dalších kroků bude snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele o dva procentní body. To však jen v případě, že se stranám koalice podaří konsolidovat veřejné finance. Tento bod kritizovaly odbory. Josef Středula, jako jejich představitel, upozorňuje na to, že tento slib je nenaplnitelný, protože strany chtějí, jak udržet veřejné finance, tak snižovat jejich příjem.

Zvyšování slevy na poplatníka, rušení EET

V daňové oblasti chce pravděpodobná budoucí vláda pravidelně zvyšovat daňovou slevu na poplatníka, která ve výsledku snižuje lidem zaplacenou daň z příjmu fyzických osob. Dále chce zrušit elektronickou evidenci tržeb, kterou zavedla Sobotkova vláda a byla vlajkovou lodí hnutí Andreje Babiše. Andrej Babiš, jako Sobotkům ministr financí, tento projekt navrhl a podpořil. Nyní je však EET kvůli pandemii pozastavená. Dále chce budoucí vládní koalice bojovat proti nelegálnímu hazardu.

Nesahat na dávky a zavést důchodovou reformu

V koaliční smlouvě, kterou měla k dispozici Česká televize, se nepíše zhola nic o škrtání sociálních dávek. Koalice však bude chtít podporovat zkrácené úvazky a nejspíše i automatickou valorizaci minimální mzdy či rodičovského příspěvku. Důchodová reforma by pak měla mít, podobně jako ta Nečasova, tři pilíře. Vláda bude chtít také dát lidem možnost, aby jedno procento ze svého důchodového pojištění posílali svým rodičům nebo prarodičům.

Zdroje: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/petikoalice-chce-srazit-deficit-i-zrusit-eet-40376992#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=oqz3yAO6S8O-202111050748&dop_id=40376992&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.