Dvě třetiny mladých dají za svatbu pouze do 50 000 korun

Kolik byste za svou svatbu chtěli utratit? Odpověď každého z nás se může značně lišit, nicméně většina z nás se shodne na tom, že ne více než 50 tisíc korun. Tento trend se velmi liší od klasického modelu, který byl k vidění dříve. Čím dál více se v dnešní době berou lidé jen s nejbližší rodinou, nebo naopak s nejbližšími přáteli. To, kolik se pár rozhodne za svatbu utratit, závisí také na věku snoubenců.

Jak na financování svatby?

I částka 50 tisíc korun se může pro mladý pár zdát někdy příliš vysoká. Avšak jen každý šedesátý pár se rozhodne vzít si na svatbu půjčku. Většina páru svou svatbu jednoduše přizpůsobí svému rozpočtu – tomu, kolik má naspořených peněz. Každý třetí pár pak má to štěstí, že svatbu zaplatí rodiče (alespoň z části). Obecně ale platí, že za svatbu se snoubenci snaží utratit co nejméně, a největší množství svateb se vejde do rozpočtu mezi dvaceti až padesáti tisíci korun.

Svatební dary

Existuje ještě další možnost, jak se dá svatební hostina zaplatit, a to z darů svatebčanů. V současnosti už není zvykem, aby hosté dávali mladému páru věcné dary. Velká většina snoubenců už společně žila v domácnosti, a proto již mají všechno, co potřebují. A tak se jako svatební dar přijímají obálky s penězi. A právě tyto peníze lze použít ke splacení minimálně svatební hostiny, která činí největší položku na svatebním seznamu.

Rozpočet na svatbu

Většině párů se daří stanovený rozpočet dodržet. Nejvíce přitom utratí páry od 27 do 35 let, u kterých se většinou jedná o první svatbu. Mladý pár si chce svou svatbu co nejvíce užít, a tak pozve nejen svou rodinu, ale také přátele. Není divu, že se pak svatební rozpočet hned o několik tisícovek prodraží – celkové náklady jsou pak mezi 100 až 150 tisíci korun. A asi jen jedno procento párů se rozhodne za svatbu utratit více než 250 tisíc korun.

3 komentáře

  1. Michaela Odpovědět

    Souhlasím s částkou..je to hlavně o oslavě nových manželů a blízkosti rodinného kruhu, né o obžérství, alkoholismu a přehnaných dekoracích. Nejsme v Las Vegas. Větší obnosy jistě novomanželé užijí na krásnou dovolenou, či investici do nemovitosti.

  2. vera Odpovědět

    Svým synům jsem řekla, že pokud se budou ženit, je hloupost za svadbu vydávat nekřesťanské peníze. Já jsem měla svadbu, kterou jsme si s manželem financovali sami. Počet lidí: ženich, nevěsta, dva svědkové, otec a matka nevěsty, otec ženicha, a jeden řidič auta, celkem 8 lidí. Moji rodiče měli na své svadbě každý jednoho svědka a doma si upekli kachnu – na oslavu. Žili spolu 60 let, do otcovy smrti. Matka stále žije. Vzít si na svadbu úvěr? Špatný začátek. Podívejte se na ty hromady osobních insolvencí, které začaly tak, že si lidé vzali úvěr na svadbu, oslavu narozenin, nákladnou dovolenou apod. Ten pan Jan Guttenberg, který napsal, že 250 000 je rozumná částka? Nespletl se o jednu nulu? Anebo žije v jiné finanční kategorii?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *