Dvě třetiny mladých dají za svatbu pouze do 50 000 korun

Kolik byste za svou svatbu chtěli utratit? Odpověď každého z nás se může značně lišit, nicméně většina z nás se shodne na tom, že ne více než 50 tisíc korun. Tento trend se velmi liší od klasického modelu, který byl k vidění dříve. Čím dál více se v dnešní době berou lidé jen s nejbližší rodinou, nebo naopak s nejbližšími přáteli. To, kolik se pár rozhodne za svatbusvatbu utratit, závisí také na věku snoubenců.

Jak na financování svatby?

I částka 50 tisíc korun se může pro mladý pár zdát někdy příliš vysoká. Avšak jen každý šedesátý pár se rozhodne vzít si na svatbu půjčku. Většina páru svou svatbu jednoduše přizpůsobí svému rozpočtu – tomu, kolik má naspořených peněz. Každý třetí pár pak má to štěstí, že svatbu zaplatí rodiče (alespoň z části). Obecně ale platí, že za svatbu se snoubenci snaží utratit co nejméně, a největší množství svateb se vejde do rozpočtu mezi dvaceti až padesáti tisíci korun.

Svatební dary

Existuje ještě další možnost, jak se dá svatební hostina zaplatit, a to z darů svatebčanů. V současnosti už není zvykem, aby hosté dávali mladému páru věcné dary. Velká většina snoubenců už společně žila v domácnosti, a proto již mají všechno, co potřebují. A tak se jako svatební dar přijímají obálky s penězi. A právě tyto peníze lze použít ke splacení minimálně svatební hostiny, která činí největší položku na svatebním seznamu.

Rozpočet na svatbu

Většině párů se daří stanovený rozpočet dodržet. Nejvíce přitom utratí páry od 27 do 35 let, u kterých se většinou jedná o první svatbu. Mladý pár si chce svou svatbu co nejvíce užít, a tak pozve nejen svou rodinu, ale také přátele. Není divu, že se pak svatební rozpočet hned o několik tisícovek prodraží – celkové náklady jsou pak mezi 100 až 150 tisíci korun. A asi jen jedno procento párů se rozhodne za svatbu utratit více než 250 tisíc korun.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.