Eura v Chorvatsku? Do roku 2022

Identifikovaná osoba

Nejčastější místo k dovolené. Nejvíce Čechů míří v létě právě sem. Od ostatních zemí, které jsou také hojně navštěvované o dovolených, jako například Řecko či Itálie, se však liší měnou. Nezaplatíte zde eury, ale kunami. Místní měnou. To by se však mohlo již brzy změnit. Tento člen Evropské unie zvažuje přijetí společné měny eurozóny již v roce 2022!

Euro je pro Chorvaty teď mnohem blíž

V hlavním městě Chorvatska – Záhřebu – padlo důležité a strategické rozhodnutí, které by mělo zemi velmi rychle posunout k zemím se společnou evropskou měnou. Zažádali totiž o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM II. Tento krok teď potvrdil chorvatský ministr financí Zdravko Marić. Právě toto je jeden z nejzásadnějších kroků vstříc evropské měně. Nejde však jen o jedinou podmínku, kterou musí jakákoli země splnit. Zejména musí být (až na výjimky) členem Evropské unie. V případě Chorvatska se tak stalo v roce 2013. Dále však musí splňovat takzvaná maastrichtská kritéria.

Maastrichtská kritéria

Tato kritéria zahrnují mnoho povinností. Jde například o ekonomické aspekty žádající země, jako je výše hrubého domácího produktu nebo míra inflace v tamní ekonomice. Ta nesmí být vyšší než o 1,5procentního bodů více oproti průměru eurozóny. Dále musí země vstoupit do směnných kurzů ERM II. jako to udělalo zmiňované Chorvatsko. Zde musí země setrvat minimálně 2 roky. Za tu dobu musí osvědčit finanční a cenovou stabilitu. Poté může zažádat o členství v eurozóně.

V Chorvatsku? Možná již od roku 2022.

Chorvatské ministerstvo financí se Zdravkem Marićem v čele mluví o příštím roku, jako o roku, kdy fakticky vstoupí do směnných kurzů ERM II. V roce 2022 by tak mohli již být zemí, která na svém území platí společnou evropskou měnou. V tomto roce by tedy euro nahradilo kuny. Stalo by se tak 20. státem z celkového počtu 28 členů EU, který by používal euro jako svou měnu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.