Dress code nedrží jen právníci a manažeři. Důležitou roli hraje u řady povolání

„Šaty dělají člověka,“ říká známé rčení, které v případě pracovního dress codu platí dvojnásob. Na dokonalý vzhled svých pracovníků dnes již nedbají pouze advokátní kanceláře, banky či nadnárodní korporace, ale i např. bezpečnostní agentury, dopravní podniky a obchodní řetězce.

Moderní a jednotný oděv zaměstnance jednak odlišuje od konkurence, a jednak společnost reprezentuje navenek a přispívá k jejímu pozitivnímu vnímání ze strany stávajících i potenciálních zákazníků.

Slovníček: Víte, co je to business casual?

Nejprve je třeba si rozlišit několik základních pojmů, jejichž znalost oceníte při čtení inzerátů s pracovními poptávkami, anebo když obdržíte pozvánku na společenskou akci, na které bude v kolonce „Dress code“ uvedeno např. „business casual“. Věděli byste, jak se v tomto případě obléci?

Business formal

Nejpřísnější je kategorie business formal, která po mužích vyžaduje černý, šedý nebo modrý oblek, samozřejmě košili a v neposlední řadě kravatu. Nepůjde to ani bez polobotek, chcete-li společenské obuvi. Ženy v tomto případě musí volit buď společenské kalhoty s halenkou, anebo střídmě barevný kostýmek se sukní o vhodné délce a lodičky.

Business casual

Kreativnější můžete být v módu business casual, kde se mužům nejčastěji doporučuje obléci kalhoty, neformální sako, košili s dlouhým rukávem (eventuálně polokošili), přičemž kravata zde není obligatorní. Ženy splní očekávání sukní ke kolenům s halenkou, případně sakem, svetříkem nebo jednoduchými šaty.

Smart casual

Ještě uvolněnějším režimem je tzv. smart casual, kde pánové i dámy mohou kombinovat více materiálů i střihů. V obuvi se možnosti rozšiřují i o kožené tenisky či mokasíny a snesitelná jsou i jednoduchá trička bez výrazných nápisů či obrazců.

Casual Friday

Stále více společností zavádí do své firemní kultury casual Friday, kdy se poslední pracovní den v týdnu uvolňují nároky na outfit a přijít můžete i v neformálním oblečení, včetně kraťasů a různorodých triček. Konkrétní pravidla vždy závisejí na interních předpisech daného zaměstnavatele.

Oblečení má předepsané management i provozní pracovníci

Dress code dnes již nedodržují pouze vysoce postavení manažeři nebo personál luxusních hotelů, ale potřeba standardizovaného a jednotného pracovního oděvu se postupně rozšířila do drtivé většiny povolání a pracovních zařazení: „Dress code v naší firmě je rozdělený do dvou kategorií, a to pro pracovníky v provozu a management. Pracovníci v provozu jsou oblečeni do předepsaných uniforem dle povahy jejich činnosti. Lidi v managementu mají dress code rozdělený do tří úrovní,“ uvádí Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel renomované bezpečnostní agentury TOP Security, která po celé ČR poskytuje komplexní security služby.

Dle jeho slov si dnes jsou zaměstnanci sami vědomi, že na zevnějšku a prvotním dojmu záleží: „Pracovníci managementu si uvědomují, že dodržováním dress codu a jeho různých variabilních možností reprezentují nejen firmu, ale i sami sebe. Rozdělení dress codu do tří úrovní je velkým přínosem v image, na které si někteří pracovníci velmi zakládají. Prospěšné je to i v tom, že pracovníci nemají pocit svázanosti a omezování,“ vysvětlil Pavel Mikšátko firemní politiku oblékání v anketě pro Hospodářské noviny. Celý článek najdete zde.

Do požadavků na outfit managementu se promítá přítomnost zákazníka

Do konkrétního dress codu managementu nejen v oboru poskytování bezpečnostních služeb se promítá skutečnost, zda pracovník přijde během dne do kontaktu se zákazníkem, a případně i povaha takového meetingu. Zmíněná trojice úrovní je v TOP security odstupňovaná následujícím způsobem, přičemž ve všech kategoriích je povolena barevná různorodost:

  1. Výkon činnosti v kanceláři mimo klientskou zónu: dlouhé kalhoty, polokošile, svetr, sportovně-společenská obuv.
  2. Provozní jednání se zákazníkem: společenské kalhoty, společenská košile, svetr, společenská obuv.
  3. Obchodní jednání s (potenciálním i stávajícím) zákazníkem: oblek, společenská košile, kravata, společenská obuv.

Úlevy v letních měsících

K alespoň částečným úlevám dochází v létě, kdy teploty dosahují tropických hodnot nad 28 °C: „Při vedrech nelpíme na každodenním nošení kravaty ani v případě jednání se zákazníky. Zaměstnanci pracující mimo klientskou zónu pak mohou v letních měsících obléci jednobarevné plátěné kraťasy,“ upřesňuje Pavel Mikšátko s tím, že v létě se snaží v TOP security najít rozumný kompromis mezi reprezentativními požadavky a pohodlím pracovníků.

Jak se oblékají ostatní profese?

Aktuální trendy obecně požadavky dress codu oproti dřívějším dobám uvolňují. Kde byl dříve obligatorní tmavý nebo modrý oblek s kravatou se dnes mnohdy obejdete bez vázanky. V anketě Hospodářských novin se k aktuálním trendům oblékání na pracovišti vyjádřili i zástupci IT firem, advokátních kanceláří, bank nebo společnosti ČEZ.

V mezinárodní advokátní kanceláři Allen & Overy striktně nedovolují sportovní oblečení, tj. tenisky či trička bez límečku. V kanceláři jinak dodržují business casual dress code s tím, že při jednáních s klienty lpí na formálním outfitu.

Komerční bance nerozlišují roční období, ale požadavky na oděv vycházejí pouze z pracovní náplně. Pokud pracovníka nečeká schůzka se zákazníkem, ale práce v kanceláři mimo klientskou zónu, může si casual Friday udělat třeba i v pondělí.

Velice rozmanité spektrum dress codu mají v energetickém kolosu ČEZ, což vyplývá z mnoha pracovních pozic. Ve výrobě a distribuci požadavky na oblečení diktují hlavně bezpečnostní předpisy (odolnost, nehořlavost, bezpečnostní prvky, nepromokavost atp.). U kancelářských pozic je nepsaným pravidlem mód business casual, na nejvyšší management jsou pochopitelně kladeny nejvyšší nároky v podobě formálního oblečení. Výjimkou není ale ani možnost obléknout se v duchu smart casual. Záleží na příležitosti.

Zcela benevolentní jsou v případě oblékání zaměstnanců světové společnosti Google nebo Microsoft. V prvně jmenované korporaci oděvy neřeší vůbec, v druhé sází na zdravý úsudek každého jedince. Automaticky se tak předpokládá, že pracovník pro meeting s klientem přizpůsobí i svůj zevnějšek.

Mohlo by vás zajímat: Robot jako služba pro zákazníky

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *