Jak se připravit na krizi? Je potřeba si dávat peníze stranou

Každý finanční expert na světě vám řekne, že lidé by si měli odkládat určité množství peněz stranou pro případ, že by se dostali do akutní finanční tísně. V ideálním případě by částka na „vedlejších kolejích“ měla pokrýt ty nejnutnější výdaje minimálně na dobu šesti následujících měsíců. Z průzkumu společnosti MetLife ovšem vyplývá, že velká část českých domácností si žádné peníze stranou nedává a pokud ano, jedná se o naprosté minimum, které je v případě potřeby stejně nezachrání. Jak tedy zvládnout ušetřit i za předpokladu, když žijete od výplaty k výplatě? S dávkou kvalitních informací jde všechno.

Je potřeba se naučit pracovat s penězi a umět si efektivně rozložit výplatu

K naprostým základům finanční gramotnosti patří i schopnost dokázat rozdělit měsíční příjmy domácnosti do tří různě vysokých hromádek. Přibližně 50 % příjmů je podle tohoto modelu využíváno na zaplacení všech nezbytných výdajů včetně bydlení a stravy. Dalších 30 % má člověk zužitkovat na zbytné věci osobní potřeby a posledních 20 % je pak vhodné použít jako úspory. Možná to na první pohled působí opravdu jednoduše, jenže obrovské procento Čechů na tomto triviálním principu zcela pohoří a i proto je finanční gramotnost v naší zemi tak zoufale nízká. Ačkoli si v porovnání s většinovou částí vyspělých zemí nevedeme nějak výrazně špatně, přeci jen by bylo záhodno vzhlížet k vyšším cílům.

Člověk si musí zvyknout na pravidelnost

Podle mnoha odborníků v oblasti financí bohatě postačí, když si lidé budou dávat stranou jeden nebo dva tisíce měsíčně. Pokud ani to není vzhledem k jejich životní situaci možné, postačí i několik set korun. Pro začátek není důležitý velký objem peněz, nýbrž pravidelnost. Člověk si musí nejprve zvyknout, že v daném období může počítat s méně penězi a třeba po čase zjistí, že je schopen dávat stranou ještě mnohem vyšší částku.

Většina lidí se bojí investovat kvůli špatným zkušenostem z minulosti

Před rokem 1989 se mnoho lidí nechalo lapit do pasti společností, které jim slibovaly skvělé výnosy z investic, jenže ve výsledku je o peníze bohužel připravily. I když se dnes doba posunula výrazně kupředu a ověřených možností dlouhodobých i krátkodobých investic je hned několik, lidé jsou k těmto věcem stále tak nějak nedůvěřiví. K pestřejšímu způsobu zhodnocování peněz si ovšem každý musí vydláždit cestu sám.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.