Drahý nápoj PRIME jako riziko? Děti po něm šílí, ale určen pro ně není

PRIME

Koupil sis už PRIME? Ne? Vždyť ho mají všichni. Asi takto nejspíše probíhá komunikace mezi dětmi, a to často i prvostupňovými. Že nevíte, oč se vlastně jedná? Nevadí, rádi vám situaci osvětlíme. Nápoj PRIME je j jedním z hydratačních nápojů, které se aktuálně začaly ve větším prodávat v supermarketech. Vybrat si můžete zhruba z nějakých 10 příchutí, které se od sebe liší pochopitelně jinak barevným obalem. To by nebylo ještě něco tak zvláštního, nicméně o žádný klasický slazený nápoj se nejedná. Nová energy řada obsahuje spousty látek, které zrovna ideální pro lidské tělo nejsou.

300 ml za skoro 200 korun

No, nic moc levného to není. Za dost peněz vcelku málo muziky, jak by se lidově dalo říct. Nápoj ale propagují čeští i světoví influenceři, takže jde o hit a vcelku nezáleží na tom, co obsahuje. Důležité je, kdo ho pije. Samozřejmě navíc chtějí děti a dospívající nasbírat kompletně celou edici. Fakt, že základem tohoto nápoje je levná kokosová voda, připadá rozumnému člověku až úsměvný. Prostě síla marketingu, kdy takřka prodáváte vodu za několikanásobek její ceny. Trautenberk za to byl kritizovaný a dnes se to děje trochu maskovaněji, ale zcela běžně.

Investiční komodita

Je to tak, nápoje se postupně po válcování trhu staly jakousi investiční záležitostí. Obsahují, jak již bylo popsáno, kokosovou vodu, BCAA aminokyseliny a minimální množství vitamínů. Problém ale tkví v tom, že se začala prodávat nová energy řada tohoto nápoje. Ta už obsahuje obří porci povzbuzujících látek, ve srovnání s klasickými energy drinky až dvojnásobnou. V jednom Prime drinku se nachází skoro 200 mg povzbuzující látky. Bezpečné množství pro děti činí 3 mg kofeinu na kilogram váhy. Takové dvanáctileté dítě musí tuto dávku po vypití jednoho drinku přesáhnout solidně.

Výrobce na fakt, že PRIME není pro děti upozorňuje

To sice ano, klasická formulka, že není vhodný pro osoby mladší 18 let, je ale jakousi přehlédnutelnou klasikou. Bohužel. Na YouTube a jiných kanálech ale propagace vyznívá tak, že jde o zdravé doplnění energie. Propagace tohoto nápoje je velmi nešťastná a rodiče často vůbec neví, oč se jedná. Tím spíše, že se takovéto nápoje běžně prodávají v obchodech i osobám mladším 18 let. Právě proto je bohužel jen na nás rodičích, abychom na své děti dohlédli. Prodejci ani stát nám s tím bohužel nepomohou.

Zdroje info: Autor, Facebook, https://www.cz-test.cz/clanek/deti-sili-po-nebezpecnem-hitu-rizika-prime-manie,https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/prime-energeticky-napoj-influenceri-kofein-logan-paul-ksi.A230711_115004_eko-zahranicni_jadv, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4682602/  

Náhledové foto: Radek Štěpán  

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.