Za lyžování v Alpách si letos výrazně připlatíme

Alpy

Milovníci lyžařských sportů si za skipasy v nedalekých Alpách letos výrazně připlatí. Cena skipasů totiž vyletěla nejen díky inflaci až o několik desítek procent nahoru. Za jednodenní skipas zaplatíte v Alpách i více než 70 euro na den, což je v přepočtu asi 1700 Kč. Bude lyžování v zahraničí už jenom pro bohaté? Co stojí za takto drahou cenou?

Zdražení o více než o inflaci

Jednodenní i vícedenní permanentky po ekonomických propočtech v Rakousku letos ceny rozhodně nesníží. Za lyžování si budeme muset naopak výrazně připlatit. Není ani překvapením, že růst cen energií a inflace podobně zdraží i ubytování a další služby.

Cenový nárůst za permanentky oproti minulému roku je až 12 % což přesahuje míru inflace, která se v posledních měsících pohybuje v Rakousku zhruba kolem 9 %. Provozovatelům však ceny za lyžování nejsou lhostejné, obávají se totiž reakcí některých lyžařů, kteří díky letošním cenám možná raději své radovánky omezí.

Skiareál

Foto: Pixabay

Vlekaři investují nemalé peníze

Lyžařské areály investují za účelem maximálního komfortu pro lyžaře i zajištění sněhu do nových technologií, rozšiřovat se mají mnohé některé sjezdové tratě, které se již důkladně připravují.

Mezi nejnákladnější položky patří také údržba lanovek, pořízení a údržba zasněžovacích systémů, pořízení nové rolby apod. Hodně nákladné je rozhodně zmíněné umělé zasněžování. Celkové náklady rakouských areálů v průběhu zimy dosáhnou několika stovek milionů eur. Tyto náklady se pak propisují právě do cen skipasů.

Zvyšování cen skipasů je úměrné zvyšování kvality

Především v nízkých polohách bojují některá střediska s malým množstvím sněhových srážek, kterých rok od roku navíc stále ubývá. Náklady na umělé zasněžování jsou nyní natolik vysoké, že je někteří vlekaři bez pomoci státu prakticky vůbec nezvládají.

Velký lyžařský areál potřebuje pro představu přibližně 250 zasněžovacích jednotek. Pouze jedna zasněžovací jednotka vyjde v přepočtu na 40 000 eur. Je tedy vcelku jasné, že náklady na údržbu takto obrovského lyžařského areálu provozovatelé bez zdražení zvládnout nemohou. Nebudou-li mít ale vlekaři dostatek lyžařů, mohou svoji kariéru nejspíš úplně zabalit. Růst cen skipasů tak odpovídá komfortu, který lyžování stále silněji představuje.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lanovky-snih-rakousko-nemecko-lyze-ceny-strediska.A231025_090823_eko-zahranicni_jla

https://www.dolomitisuperski.com/en/Ski-pass/Prices

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.