Meta: Další hrozící pokuta spojená s cílenou reklamou

meta

Před pár dny oznámil šéf společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg, že došlo k dohodě mezi Metou a Evropskou komisí. Problémem bylo především zobrazování cílených reklam bez souhlasu uživatelů. Tento spor trval déle než rok a na začátku roku Irský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil společnosti pokutu ve výši 390 milionů eur. Důvodem bylo nucení uživatelů akceptovat cílenou reklamu jako hlavní podmínku pro využívání služeb Facebooku. Výsledkem vzájemné dohody je stanovení předplatného je zrušení zobrazování reklamy uživatelům.

Hrozící pokuta

Po první vyměřené pokutě ze začátku roku čelí společnost Meta další pokutě. Evropský regulátor údajů souhlasil s rozšířením zákazu cílené reklamy. Země Evropské unie budou nově rozšířeny o země Evropského hospodářského prostoru. Mezi ně patří například Island, Lichtenštejnsko nebo právě Norsko. Norský regulátor dat tvrdí, že Meta riskuje svým porušením pokutu ve výši 4 % jejího celosvětového obratu. Rozhodnutí Evropské rady pro ochranu údajů (EDPB) je pokynem pro regulátora v Irsku, kde se nachází evropské ústředí společnosti Meta. Regulátor má za úkol do dvou týdnu uložit společnosti trvalý zákaz použití cílené reklamy.

Meta se brání

Společnost si stojí za svým, že uživatelům EU i EHP poskytne příležitost vyjádřit souhlas se zobrazováním reklam a nabídne model předplatného, jenž splňuje regulační požadavky. Podle mluvčího společnosti členové EDPB o tomto plánu ví již několik týdnů předem. „Tento vývoj neoprávněně ignoruje tento pečlivý a důkladný regulační proces“ dodal.

Narušování soukromí v Norsku

Od 7. srpna čelí Meta denním pokutám v Norsku ve výši 90 tisíc dolarů za narušení soukromí uživatelů používáním jejich dat. Norský regulátor dat, Datatilsynet, a jeho vedoucí Tobias Judin, si myslí, že Meta riskuje mnohem vyšší finanční postih. Nedodržování zákazu v rámci celé EU/EHP může znamenat porušení GDPR, které by mohlo vystoupat až právě do výše 4 % celosvětového obratu. Rozhodnutí se týká asi 250 milionů uživatelů Facebooku a Instagramu v Evropě.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/facebook-owner-faces-eu-ban-targeted-advertising-norway-says-2023-11-01/https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-meta-nesmi-vyuzivat-osobni-udaje-pro-cilenou-reklamu-zavelel-evropsky-regulator-40449287

Náhledové foto: Pixabay