Drahá zelenina: Částečně si za ni můžeme i sami

zelenina

Návštěva supermarketu se v poslední době stává čím dál častěji nepříjemným zážitkem. Na vině jsou především vysoké ceny některých potravin. Patří mezi ně i zelenina. Kde mají vysoké ceny původ? A proč je právě zelenina nyní tak nepříjemně drahá?

Důvody vysokých cen

Papriky, okurky, rajčata… to jsou jen někteří představitelé skupiny produktů, jejichž ceny dnes lámou rekordy. Hlavní příčinu je třeba hledat především v drahých energiích a dalších vstupech jako jsou hnojiva a ostatní zemědělský materiál.

Díky vysokým cenám energií pěstitelé v loňském roce omezovali provoz skleníků a své produkty poté navíc raději okamžitě prodávali, místo toho, aby jej naskladňovali pro další období. Výsledkem je nedostatek zeleniny na trhu a logicky i její vysoké ceny. Přidá-li se k tomu vysoká inflace, růst cen je nevyhnutelně velmi intenzivní.

papriky

Foto: Pixabay

Česko jako Evropa

Všechny tyto důvody platí v celé Evropě a Česká republika není žádnou výjimkou. V produkci zeleniny jsme soběstační pouze ze třiceti procent, i ti zemědělci, kteří u nás zeleninu pěstují, ale omezují produkci ze stejných důvodů jako jejich kolegové v zahraničí.

Nabízí se samozřejmě řešení v podobě větší státní podpory tuzemských zemědělců, to ale není zrovna systémové řešení. Existují navíc i další, vedlejší příčiny drahé zeleniny. Patří k nim i po covidu pokračující nedostatek sezónních pracovníků a také fakt, že po ovoci a zelenině je stále vyšší poptávka ze strany zákazníků.

Dobrou zprávou je, že analytici a pěstitelé předpovídají cenám zeleniny v nové zemědělské sezóně pokles.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/draha-zelenina-potraviny-cena-papriky-rajcata-okurky-sezonni-nabidka_2303051711_aur

https://www.vitalia.cz/clanky/papriky-jsou-ted-hrozne-drahe-proc/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.